جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

شگفت‌انگیزترین مساجد دنیا - نمایش محتوای خبر

 

 

نمایشگر یک مطلب

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما یزد،

رییس دفتر شورای نگهبان در استان در جمع اصحاب رسانه با اشاره به اینکه تا ۲۱ دی ماه هیات نظارت استان و هیات مرکزی نظارت کار رسیدگی به صلاحیت داوطلبان، اعم از آن‌هایی که تائید شدند یا آن‌هایی که تائید نشدند را انجام می‌دهد گفت: ۲۲ دی ماه نتیجه کار هیات‌های نظارت از طریق فرمانداری‌ها به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.امکان ارائه اطلاعات در مورد نامزد‌های انتخابات از سوی شهروندان

حجت الاسلام محمدی افزود: کسانیکه در این مرحله رد صلاحیت شوند می‌توانند اعتراض خود را به شورای نگهبان اعلام کنند و شورای نگهبان به مدت ۲۰ روز فرصت دارد شکایت آن‌هایی که در هیات‌های نظارت رد شدند را رسیدگی کند.
وی در ادامه با بیان این که بررسی صلاحیت افراد در هیأت‌های نظارت انتخابات متناسب با مدارک مستند و قطعی انجام می‌شود و شایعات هیچ سندیتی برای ناظرین در این حوزه ندارد، گفت: صلاحیت نامزد‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی برای اساس گزارش دریافتی از مراکز چهارگانه نیروی انتظامی، دادگستری، اداره کل اطلاعات و پلیس بین الملل انجام می‌شود.
رییس دفتر شورای نگهبان استان یزد از شهروندان خواست تا درصورتیکه درخصوص هریک از داوطلبان مطلبی مشروط به اینکه مستند و دقیق باشد دارند، می‌توانند با مراجعه به هیئت نظارت دراستان یا شهرستان مربوطه ویا از طریق شماره تماس ۳۸۲۴۰۰۰۵ این اطلاعات را که به صورت محرمانه می‌ماند اعلام نمایند. 
محمدی گفت: چنانچه نظر هیأت اجرایی مبنی بر رد صلاحیت داوطلبان مورد تایید هیأت نظارت استان نیز باشد، هیأت نظارت مذکور موظف است در این خصوص نظر هیئت مرکزی نظارت را نیز کسب نماید.
محمدی گفت: هیأت نظارت استان در مورد صلاحیت سایر داوطلبان نیز نظر خود را به هیأت مرکزی نظارت اعلام می‌کند.
وی افزود: از مجموع ۲۳۹ نفر داوطلب ثبت نامی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان یزد ۱۵ نفر انصراف دادند و ۴ نفر نیز رد صلاحیت شدند.

جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ

جدیدترین اخبار

به گزارش حوزه فرهنگی باشگاه خبرنگاران،

شگفت‌انگیزترین مساجد دنیا


مساجد بسیاری در طول تاریخ اسلام در جهان ساخته شده است که برخی از آن‌ها دارای ویژگی‌های شگفت‌انگیزی هستند.

به گزارش حوزه فرهنگی باشگاه خبرنگاران،

 مسجدهای بسیاری از تاریخ صدر اسلام درجهان ساخته شده است که برخی از آن‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فرد و شگفت‌انگیزی هستند و آن‌ها را از سایر مساجد جدا می‌کند که به معرفی برخی از این مساجد پرداخته شده است.

مسجد تاج محل هند

تاج محل، مسجدی است با ارتفاع 58 متر از سطح زمین در نزدیکی ایالت "اوتارپرداش" در شهر آگرا هندوستان واقع است.

این بنای زیبا به دستور شاه جهان برای یادبود همسرش در سال 1631 ساخته شد.شگفت‌انگیز بودن این بنا به چند دلیل حائز اهمیت است.

دقت و ظرافت و حکاکی خطوط ثلث از آیات کلام‌الله مجید بر روی سنگ‌های مرمر بکار رفته و همچنین ارتفاع زیاد گنبد تا 97متر و مناره‌ها در چهارگوش بنا با ارتفاع 41 متر قرار گیری قبور ممتاز محل همسر شاه جهان به همراه شاه جهان در زیرگنبد عظیم این مسجد که حرکت شخص از دنیوی‌ترین نماد (بازار) را آغاز و به سمت اخروی‌ترین نماد مجموعه (قبر) منتهی می‌کند را تداعی می‌کند.

کارشناسان معتقدند که این بنا علاوه بر ظرافتی و دقت و زیبایی در برابر زلزله نیز مقاوم است.

مسجد شجره

این مسجد در نزدیکی مسجد الجن قرار دارد و از مسجدالحرام 700متر فاصله دارد. علت نامگذاری و معروف شدن و شگفت‌آور بودن این مسجد برای همگان به خصوص مسلمانان براساس روایات حضور پیامبر اکرم در این مسجد و فراخواندن درختی که شهادت و همچنین پاسخگوی سوالات در نزد همگان بودو باخواسته پیامبر و به اذن پروردگار درخت به مکان خود برگشته است.

مسجد "ایا صوفیه" در استانبول ترکیه

"ایا صوفیه" یا نام یونانی آن حاجیا سوفیا ابتدا کلیسای شرق بود که در دوره امپراتوری بیزانس در سال (532م )به دستور "امپراتور کنستانتین اول" بنا شده است.

اما پس از فتح استانبول مسلمانان به فرمانروایی سلطان محمد دوم از کلیسا به مسجد تبدیل شد.

این بنا پس از روی کارآمدن آتاتورک و جمهوری شدن نظام حکومتی ترکیه، دستور آتاتورگ به موزه تبدیل شد.

تاریخ پر فراز و نشیب آن در کنار دیگر خصوصیات مهم آن نشان از اهمیت این بنا را به خوبی نشان می‌دهد.

این بنا مذهبی با اهمیت ابعاد سیاسی آن در طول تاریخ  پر فراز و نشیب خود دارای گنبد بزرگ به ارتفاع 55متر و با قطر31 متر است که به وسیله 40 پشت بند بزرگ ورودی چهار ستون اصلی سوار شده است و در اطراف آن نیز چهار منار مرتفع مخروطی شکل قرار دارد که شگفتی این بنا را دو چندان کرده است.

مسجد نصیرالملک شیراز

این بنا به دستور میرزا حسن علی خان ملقب به نصیرالملک از اعیان و اشراف شیراز ساخته شد.

معمار این بنا محمدحسن معمار بود و ساخت آن 12سال در سال 1255تا1267 خورشیدی به طول انجامید.

این مسجد به چند دلیل عمده علاوه بر شگفتی همگان بلکه از زیباترین مساجد در دنیا نیز به حساب می‌آید که به نمونه‌ای از آن اشاره شده است:

قرارگیری بازشوها و تابش نور به روش نقطه‌ای و ایجاد رقص نور به خاطر طیف رنگی بکار رفته، وجود ستون‌های موجود در بنا و ابزارهای دقیق و با ظرافت بر روی جداره‌های آن به صورت مارپیچ، وجود محراب زیبا و بکارگیری نقوش اسلامی و اسلیمی در بنا حکایت از زیبایی و ابهت این بنا را در نزد جهانیان دارد و موجب شگفتی همگان و شناساندن هنر معماری ایرانی شده است.

مسجد شیخ‌ لطف‌اله اصفهان

در سال (1602 تا 1619 م) به دستور شاه عباس اول بنا شد.

دلیل شهرت و شگفت‌آور بودن این بنا وجود کاشی‌کاری‌ها و همچنین نقوش هندسی بکار رفته، حکاکی کردن آیات قرآن در کتیبه‌های آن و بکارگیری هنرهای متنوع تجسمی به صورت ماهرانه موجب حیرت همگان گشته است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.