جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

مرور سنت های زیبای شب چله در بلندترین شب سال/فرهنگ سازی کتابخوانی - نمایش محتوای خبر

 

 

نمایشگر یک مطلب

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما یزد،

رییس دفتر شورای نگهبان در استان در جمع اصحاب رسانه با اشاره به اینکه تا ۲۱ دی ماه هیات نظارت استان و هیات مرکزی نظارت کار رسیدگی به صلاحیت داوطلبان، اعم از آن‌هایی که تائید شدند یا آن‌هایی که تائید نشدند را انجام می‌دهد گفت: ۲۲ دی ماه نتیجه کار هیات‌های نظارت از طریق فرمانداری‌ها به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.امکان ارائه اطلاعات در مورد نامزد‌های انتخابات از سوی شهروندان

حجت الاسلام محمدی افزود: کسانیکه در این مرحله رد صلاحیت شوند می‌توانند اعتراض خود را به شورای نگهبان اعلام کنند و شورای نگهبان به مدت ۲۰ روز فرصت دارد شکایت آن‌هایی که در هیات‌های نظارت رد شدند را رسیدگی کند.
وی در ادامه با بیان این که بررسی صلاحیت افراد در هیأت‌های نظارت انتخابات متناسب با مدارک مستند و قطعی انجام می‌شود و شایعات هیچ سندیتی برای ناظرین در این حوزه ندارد، گفت: صلاحیت نامزد‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی برای اساس گزارش دریافتی از مراکز چهارگانه نیروی انتظامی، دادگستری، اداره کل اطلاعات و پلیس بین الملل انجام می‌شود.
رییس دفتر شورای نگهبان استان یزد از شهروندان خواست تا درصورتیکه درخصوص هریک از داوطلبان مطلبی مشروط به اینکه مستند و دقیق باشد دارند، می‌توانند با مراجعه به هیئت نظارت دراستان یا شهرستان مربوطه ویا از طریق شماره تماس ۳۸۲۴۰۰۰۵ این اطلاعات را که به صورت محرمانه می‌ماند اعلام نمایند. 
محمدی گفت: چنانچه نظر هیأت اجرایی مبنی بر رد صلاحیت داوطلبان مورد تایید هیأت نظارت استان نیز باشد، هیأت نظارت مذکور موظف است در این خصوص نظر هیئت مرکزی نظارت را نیز کسب نماید.
محمدی گفت: هیأت نظارت استان در مورد صلاحیت سایر داوطلبان نیز نظر خود را به هیأت مرکزی نظارت اعلام می‌کند.
وی افزود: از مجموع ۲۳۹ نفر داوطلب ثبت نامی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان یزد ۱۵ نفر انصراف دادند و ۴ نفر نیز رد صلاحیت شدند.

دیدگاه‌ها

جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
امیدوارم یک بازیگر خوبه یزدی بشم میر وب سایت:... بنیامین شهپر ۱۳۹۹/۰۴/۲۳ ۱۱:۴۲

بنیامین شهپر
امیدوارم یک بازیگر خوبه یزدی بشم

میر وب سایت:
سلام، انشاءلله
0 (2 آرا)
پست شده در ۱۳۹۹/۰۴/۲۳ ۱۱:۴۲

جدیدترین اخبار

به گزارش باشگاه خبرنگاران:

مرور سنت های زیبای شب چله در بلندترین شب سال/فرهنگ سازی کتابخوانی


در بلندترین شب سال کتاب‌هایی با موضوع شب یلدا به خانواده‌های خود هدیه دهید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران:

فرهنگ و آیین ایرانیان یکی از زیباترین فرهنگ‌ها است.شب یلدا نیز یکی از این سنت‌ها است که آن را بلندترین شب سال نامیده اند و همه اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند.

در زندگی‌های مدرن به دلیل مشغله زیادی که افراد دارند، کمتر پیش می‌آید اعضای خانواده دور هم جمع شوند و ساعاتی را با هم بگذرانند. پس باید شب یلدا را فرصتی مغتنم شمرد و از کنار خانواده بودن لذت برد. در این شب علاوه بر آیینی که به جا آوردن آن‌ها در میان ایرانیان رسم است مانند شعرخوانی و حافظ خوانی، می‌توان فرهنگ کتاب و کتاب خوانی را نیز در میان اعضای خانواده خصوصا کودکان رواج داد. برای نمونه کتاب‌هایی که از فرهنگ و سنت ایرانی‌ها می‌گوید و کتاب‌هایی که آیین شب یلدا را با زبان کودکانه به کودکان آموزش می‌دهد، به آن‌ها هدیه داد.
در این گزارش  به معرفی برخی از کتاب‌هایی که درباره شب یلدا و آیین ایرانیان برای کودکان  و بزرگسالان توضیح می‌دهد، می‌پردازیم.
آئین های شب یلدا

کتاب « آیین های شب یلدا» اثر جواد انصافی است  در 136 صفحه و توسط نشر مسیر دانشگاه  برای بزرگسالان به چاپ رسیده است.

کتاب شب یلدا
افسانه شب یلدا

کتاب «افسانه شب یلدا» نوشته پیمان اردشیری توسط نشر سمیر به چاپ رسیده است. این کتاب به موضوعاتی مانند شب چله، افسانه‌ها و قصه ها، افسانه‌ها و قصه‌های ایرانی پرداخته است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

در روزگاران بسیار قدیم، در یکی از شهر‌های ایران باستان، پادشاهی به همراه همسر و تنها دخترش زندگی می‌کرد. پادشاه و همسرش غمی بزرگ داشتند، زیرا دختر آن‌ها که یلدا نام داشت، از بیماری‌های مرموزی رنج می‌برد. تمام پزشکان شهر، از معالجه او عاجز بودند و ماهرترین طبیب شهر گفته بود که دختر پادشاه در بلندترین شب سال جان خواهد سپرد. آن سال برخلاف سال‌های قبل، برف سنگینی در اوایل پاییز باریدن گرفت و هر روز غم پادشاه و همسرش بیش‌تر می‌شد. یکی از روزها، نگهبانان از حضور پیرمردی خبر داد که ادعا می‌کرد، می‌تواند یلدا را معالجه کند. او برای معالجه یلدا شرطی گذاشت که بعد از معالجه یلدا پادشاه تمام ثروت خود را بین فقرا و مستمندان تقسیم کند.

کتاب شب یلدا
شب یلدا : زمستان

کتاب « شب یلدا: زمستان» نوشته افسانه شعبان نژاد توسط نشر محراب قلم به چاپ رسیده است. در این مجموعه، نویسنده ۹ خاطره را در قالب ۹ داستان کوتاه از زبان یک راوی خردسال با مایه‌های طنز روایت کرده است. عناوین داستان‌ها عبارتند از: جریمه، آمپول، آدم‌برفی،سینما،شب یلدا، انجیر‌های خشک،گوجه‌فرنگی، شال‌گردن و عروسک گچی. مخاطبان این کتاب گروه‌های سنی ج و د هستند.

کتاب شب یلدا
هنوز شب بود

کتاب «هنوز شب بود» به کوشش جمعی از نویسندگان در سال ۱۳۹۵  در ۵۶ صفحه به چاپ رسید.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

شب یلدا. انار است و من و هندوانه و برف؛ و نیم‌رخ حافظ، پشت پنجره‌ام. زلف آشفته. خوی کرده. مست، اما نمی‌خندد. شب یلدا انار است و من و هندوانه و برف؛ و لحظه‌ بی‌دریغ فالی از حافظ. از در صدای مشت می‌آید. باز می‌کنم. حافظ آمده است. «خوی کرده... مست...» نمی‌خندد.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.