رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

يزد ميزبان اجلاس پيرغلامان ،ذاکران و خادمان حسيني - نمایش محتوای خبر

 

 

جدیدترین اخبار

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز یزد ،


هفدمين اجلاس بين المللي تجليل از پيرغلامان ،ذاکران و خادمان حسيني (ع) بزودی دریزد برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز یزد ،

 دبير برگزاري اجلاس پیرغلامان در یزد گفت: هفدهمين اجلاس بين المللي تجليل از پيزغلامان، ذاکران و خادمان حسيني (ع) همزمان با آغاز عزاداري هاي حسيني در ماه محرم در شهريور ماه در يزد برگزار مي شود.
دهقان نيري افزود: دراين اجلاس 600 ميهمان از سراسر کشور و جهان اسلام که بيشتر آنها را ذاکران ،پيرغلامان و مداحان حسيني هسند حضور خواهند یافت.
وی اشاره کرد: برگزاري هفدمين اجلاس بين المللي تجليل از پيرغلامان، ذاکران و خادمان حسيني (ع) زمينه ساز معرفي گردشگري مذهبي يزد به جهانيان است.
دبير برگزاري اين اجلاس هم در اين مراسم با اعلام اين خبر گفت: از اين تعداد 15 نفر پير غلام بالاي 70 سال از استان هاي کشور و 5 پير غلام بالاي 70 سال از ساير کشور ها هستند.
دهقان نيري افزود: در اين اجلاس مطابق سنوات قبل همچنين از يک نفر پير غلام که در طول عمر خود بناي يک حرکت يا فرهنگ در شورآفريني مجالس عزاي حسين را در استان يزد پي ريزي کرده باشد تجليل خواهد شد، اگرچه آن فرد هم اکنون در قيد حيات نباشد.
وي همچنين تاکيد کرد فيلم سازان و برنامه سازان برتر در حوزه عزاداري اباعبدالحسين (ع) خانواده شهداي مداح و پدر يا مادر شهيدي که خودشان مداح هستند نيز جزء 72 نفري خواهند بود که ازآنها تجليل به عمل مي آيد.
مدير کل صدا و سيماي يزد هم در اين مراسم با اشاره به جايگاه رفيع يزد در برپايي مراسم عزاداري اباعبدالله الحسين(ع) در طول قرون گذشته گفت: يزد به عنوان حسينيه ايران جايگاه اين موضوع را دارد که اجلاس تجليل از پير غلامان در آن برگزار شود.
پهلوانيان با بيان اينکه بسياري از مراسم و آيين هاي عزاداري مردم استان يزد منحصر به فرد است افزود  سينه زني ،مراسم نخل باري و دهها مراسم خاص ديگر  مي توان از اين دست نام برد که مي تواند در اين اجلاس به جهانيان معرفي کرد.
وي اظهار اميد واري کرد اين اجلاس بتواند در معرفي گردشگري مذهبي و آيين هاي منحصر به فرد مردم يزد به جهانيان موثر واقع شود.
رييس مرکز بسيج رسانه ملي و رييس برگزاري هفدمين اجلاس بين المللي تجليل از پير غلامان ، ذاکران و خادمان حسيني (ع)هم در اين مراسم گفت: برگزاري اين اجلاس همچنين علاوه بر زنده شدن آيين هايي که در طول 1400 سال گذشته احياء گر اسلام ناب محمدي بوده ، يکپارچگي و وحدت امت اسلامي را در سايه سار نام اباعبدالله به دنبال خواهد داشت .
رحمتي افزود: برگزاري اين اجلاس همچنين باعث مي شود فرهنگ غني حسيني که در برگيرنده شور و شعور و حماسه اين مردم در بر پايي مجلس عزاي حسين است هم مردم کشور وهم به جهانيان بازشناخته شود.
وي با اشاره به فرهنگ معنوي استان يزد در بحث برپايي مجالس عزاي شهادت امام حسين تاکيد کرد: اين اجلاس مي تواند در معرفي ظرفيت بزرگ گردشگري معنوي به ويژه گردشگري مذهبي اين استان به جهانيان موثر باشد.
درهفدمين اجلاس بين المللي تجليل از پيزغلامان، ذاکران و خادمان حسيني (ع) از 72 پير غلام و خادم حسيني تجليل مي شود.
استاندار يزد در مراسم عقد تفاهم نامه برگزاري هفدهمين اجلاس تجليل از پير غلامان حسيني در يزد گفت: اين اجلاس ظرفيتي مناسب براي معرفي جاذبه هاي گردشگري به ويژه گردشگري مذهبي استان به جهانيان است.
طالبي به برگزاري صدها برنامه فرهنگي و مذهبي مختلف با محوريت مردم  در استان اشاره کرد و افزود: بايد از ظرفيت بالاي اين اجلاس براي معرفي اين فرهنگ والاي مردم در طول قرون به جهانيان بهره گرفت.
وی با اشاره به هم افزايي و تعامل خوب مردم و مسئولان استان در برگزاري مراسم مختلف عزاداري ابا عبدالحسين(ع) اظهار اميدواري کرد: بتوانيم نام يزد را در کنار عنوان حسينيه ايران در جمع عاشقان خدمت به حضرت ابا عبدالحسين (ع) در اين  اجلاس پرآوازه کنيم.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.