رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

آغاز مرمت قلعه تاریخی روستای خرانق اردکان - نمایش محتوای خبر

 

 

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان یزد:


آواربرداری، سبک‌سازی بام، استحکام‌بخشی از سنگ‌لاشه خرانق و اجرای طاق‌های ضربی با خشت از جمله موارد مرمت اعلام شد .

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان یزد:

 سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان یزد از آغاز عملیات مرمت و بازسازی قلعه تاریخی روستای خرانق شهرستان اردکان خبر داد.

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان یزد گفت: از ویژگی‌های مهم در ساخت قلعه خرانق را بافت ساختمانی متراکم، معبر باریک و سرپوشیده، استفاده از مصالح بازدارنده تبادل گرما و به‌طور کلی سازگاری با شرایط محیطی عنوان کرد و گفت: هشتاد خانه در این قلعه تعبیه شده که بیشترشان دارای دو یا سه طبقه هستند و طراحی هریک متناسب با توانایی اقتصادی و موقعیت اجتماعی قلعه‌نشینان در نظر گرفته شده است.

وی قلعه خرانق را یکی از مهم‌ترین جاذبه منطقه خرانق و یکی از بزرگ‌ترین قلعه‌های مسکونی روستایی استان یزد دانست و گفت: این قلعه از آن مجموعه‌هایی است که نشانه‌های مقاومت را برای حفظ موجودیت و اصالت برای استان یزد به ارمغان آورده است.

ساشا ریاحی‌مقدم با اشاره به اینکه قدمت برج و باروی قلعه خرانق به زمان ساسانیان و چیزی در حدود ۱۸۰۰ سال پیش می‌رسد، گفت: وجود حصارها بر استحکام و امنیت این قلعه افزوده است و نشان از مقاومت این بنا برای حفظ موجودیت و اصالت خویش دارد.

وی مصالح به‌کار‌رفته در این قلعه را خشت، گل، گچ، حصیرهای الیافی و چوب عنوان کرد

ریاحی مقدم موارد مرمت را آواربرداری، سبک‌سازی بام، استحکام‌بخشی از سنگ‌لاشه خرانق و اجرای طاق‌های ضربی با خشت  اعلام کرد .

قلعه تاریخی خرانق، یکی از معدود قلعه‌های جهان است که در آن خانه‌های دو و سه‌طبقه وجود دارد و شبیه نمایشگاهی است که غرفه‌هایش از خشت و گل ساخته شده است. قلعه تاریخی خرانق شهرستان اردکان اسفند 1383 با شماره ۱۱۵۰۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.