حمایت از کالای ایرانی | یک‌شنبه، ۴ فروردین ۱۳۹۸

انس طبیعت و معنویت در روستای نمونه قرانی یزد - نمایش محتوای خبر

 

 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما:


از کشاورزی که هنگام آبیاری آیات روحبخش قرآن کریم را زمزمه می‌کند تا مادری که لالایی کلام وحی را در گوش نوزادش می‌خواند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما:

 روستاي گردکوه از توابع شهرستان مهريز یزد الگويي براي ساير روستاها در ترويج فرهنگ قرآني است. این روستا در 50کيلومتري مرکز استان یزد قرار دارد و شغل بيشتر مردم اين روستا کشاورزي است.

در بهار طبیعت سری زدیم به این روستا که به خاطر ویژگی خاص قرآنی بودن مردمش زبانزد خاص و عام است. وقتي در کوچه پس کوچه هاي روستاي باصفاي گردکوه مهريز قدم مي زني، همه جا تلاوت آيات نوراني قرآن را مي شنوي؛ از کشاورزي که هنگام آب دادن مزارع خود در حال خواندن قرآن است تا مادري که آيات نوراني کلام وحي را در گوش نوزادش زمزمه مي کند.

ساخت و وقف موسسه خیریه قرآنی در گردکوه

هفت سال پيش بود که مردم روستاي گردکوه موسسه اي خيريه ساختند و آنرا وقف يادگيري و ترويج مفاهيم قرآني کردند. اين موسسه فعاليت خود را با يک کلاس درس شروع کرد و حالا با 6کلاس ويژه بانوان و 4کلاس ويژه آقايان در حال فعاليت است.

قادري مديرعامل موسسه قرآني ثقلين که خود يکي از مربيان موسسه قرآني روستاي گردکوه است، مي گويد: در اين موسسه دوره هاي مختلف قرآني بصورت هدفمند براي قشرهاي مختلف مردم برگزار مي شود.

دوره هايي که در طرح قرآني هدايت ثقلين تعريف شده و در آن مردم در زمينه هاي روخواني، روان خواني، تجويد و ترتيل قرآن، ترجمه و مفاهيم قرآني آموزش مي بینند.

تاثیرات مانوس شدن با قرآن در زندگی

عليرضا محسني از اهالي روستاي گردکوه در صحبتي کوتاه برايمان از تاثير قرآن گفت. وي آرامش زندگي اش را مديون آشنايي بيشتر با آيات قرآن کريم مي داند و مي گويد نه تنها خود و همسرش بلکه دو فرزندش نيز با شرکت در کلاسهاي موسسه قرآني روستايشان از آموزه هاي قرآني بهره مي شوند.

مسئول موسسه قرآني روستاي گردکوه درباره دوره هاي اين موسسه گفت دوره پايه ويژه کم سوادان، دوره متوسطه ويژه افراد سيکل و دوره پيشرفته ويژه متقاضيان ديپلم به بالا تشکيل مي شود، البته فارغ التحصيلان دوره پيشرفته مي توانند با شرکت در دوره تکميلي با ترجمه ترتيبي قرآن کريم هم آشنا شوند. آقاي حاجي قاسمي مي گويد استقبال مردم به گونه اي است که ترجمه و مفاهيم ادعيه و زيارات اهل بيت عليهم السلام نيز به دوره هاي قرآني موسسه اضافه شده است.

اين موسسه حالا به فضایی براي همدلي و صميميت بيشتر اهالي روستا تبدیل شده است. مانوس شدن مردم روستاي گردکوه با آيات روح بخش قرآن کريم تا حدي است که آقاي خراساني رئيس شوراي اسلامي اين روستا مي گويد : مردم براي برگزاري جلسات قرآني از هم سبقت مي گيرند، جلساتي که ويژه آقايان و بانوان هر هفته در منزل يکي از اهالي برگزار مي شود.

حالا روستاي گردکوه مهريز با هزار و 560نفر جمعيت و داشتن همه مسائل و محدوديت هاي مربوط به يک روستا، به الگويي براي ترويج فرهنگ قرآني براي همه مناطق استان تبدیل شده است.