حمایت از کالای ایرانی | دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۷

بازدید نماینده مردم یزد و اشکذر از طرح انتقال آب خلیج فارس - نمایش محتوای خبر

 

 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما:


طرح انتقال آب خلیج فارس با مشارکت بخش خصوصی برای آبرسانی به طرح های صنعتی گل گهر سیرجان، مس سرچشمه و چادرملو در حال اجراست.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما:

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی روز پنج شنبه با سفر به استان هرمزگان از طرح انتقال آب خلیج فارس به استان های هرمزگان، کرمان و یزد بازدید کرد.
سید ابوالفضل موسوی در این بازدید از طرح های در حال اجرای آب گیری خلیج فارس و مجتمع آب شیرین کن بازدید کرد و در جریان بخش های مختلف اجرای طرح قرار گرفت.
در این بازدید مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان یزد، مدیر کل منابع طبیعی استان یزد، مدیرعامل آب منطقه ای یزد و جمعی از صنعتگران استان یزد نیز حضور داشتند.
رئیس مجمع نمایندگان استان یزد  در نشست توجیهی طرح انتقال آب خلیج فارس گفت: کمبود بارش در دهه های اخیر و افت سطح آب های زیرزمینی، استان یزد را با چالش جدی تامین آب مواجه کرده و باید برای آینده استان به فکر منابع آبی جدید باشیم.
سید ابوالفضل موسوی بیوکی ، اظهار داشت: مردم مناطق خشک و کویری ایران از دوران های گذشته به دنبال انتقال آب بوده اند و کمبود منابع آبی خود را با ساخت قنات و انتقال آب به محل سکونت خود جبران می کرده اند.
وی با اشاره به طرح های انتقال آب به استان یزد، بیان داشت: هم اکنون خط لوله اول انتقال آب، آب شرب مردم یزد را تامین میکند اما در سال های آینده این آب کفاف نیازهای استان را نمی دهد.
نماینده مردم یزد و اشکذر افزود: در حال حاضر طرح انتقال آب خلیج فارس هم در دست اجراست که آب آن به مجتمع چادرملوی یزد می رسد اما دیگر صنایع استان هم می توانند برای تامین آب خود، انتقال آب از خلیج فارس یا دریای عمان را در دستور کار قرار دهند.
موسوی ادامه داد: در همین راستا برای بررسی بهترین مسیر انتقال آب از آب های جنوب کشور به همراه مسئولین و صنعتگران استان یزد از طرح انتقال آب خلیج فارس بازدید کردیم تا ضمن آشنایی با جوانب مختلف موضوع، راهکارهای موجود برای انتقال آب به استان یزد را بررسی کنیم. 
وی با اشاره به رشد جمعیت استان یزد در سال های اخیر افزود: با توجه به رشد جمعیت و نیازهای آبی استان که توسعه یزد را با چالش های جدی مواجه کرده، بخش صنعت استان باید فکری برای تامین آب موردنیاز خود در آینده داشته باشد.
موسوی بیوکی با بیان اینکه استان یزد دومین استان معدنی کشور است، اظهار داشت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر جلوگیری از خام فروشی، باید معادن استان یزد در خود استان فراوری شوند که برای تامین آب آن انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان گزینه مناسبی به نظر می رسد.
طرح انتقال آب خلیج فارس با مشارکت بخش خصوصی برای آبرسانی به طرح های صنعتی گل گهر سیرجان، مس سرچشمه و چادرملو در حال اجراست.