رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ آبان ۱۳۹۸

باغ خيال - نمایش محتوای صدا

 

 


  برنامه باغ خيال روزهای دوشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 20 دقیقه از شبکه استانی صدای مرکز يزد  پخش مي شود .   برنامه باغ خيال به بيان قصه يا افسانه و همچنين به ترويج ادب كلامي و رفتاري در گذشتگان مي پردازد . عليرغم پيشرفتهاي سريع تكنولوژي هنوز قصه از برجسته ترين و رايج ترين گونه هاي ادبيات در طول تاريخ است .   همچنين زبان ساده قصه ، نقش بسيار مهمي در بيان مسائل آموزشي و با طبيعت و زندگي مردم پيوند نزديك دارد . قصه به لحاظ نياز فطري انسان ، هميشه يكي از برنامه هاي مورد علاقه اوست . بر اين اساس شبكه استاني مركز يزد برنامه باغ خيال را با رويكرد قصه ها و افسانه هاي بومي پخش مي كند .   در اين برنامه با بخشي از فرهنگ - آداب و رسوم قوم هاي مختلف آشنا مي شويد و لازمه آن اين است كه به قصه ها و افسانه هاي كهن گوش بدهيد . قصه و افسانه جذابترين و دوست داشتني ترين شيوه انتقال اين بخش از فرهنگ عامه است آخه اون قديمها بيشترين سرگرمي مردم دور هم نشستن و حرف زدن و قصه گفتن بود  و توي اين قصه ها خيلي از مفاهيم منتقل مي شد .   ارزشها و باورها و بايدها و نبايدها و آرزو ها و آرمانها به زبان بي زباني قصه ديو پري به زبان مي آمد و سينه به سينه و دهن به دهن مي چرخيد تا امروز روز به ما برسد الان هم نوبت ما است حيف است كه در نگهداري و مراقبت از چيزي كه قرنها از آن مي گذرد كوتاهي كنيم . قصه‌ها، نمایان‌گر ویژگی‌های فرهنگی قومی پرثمر مردم این دیار است كه بیشترشان به جدال همیشگی فرشته با دیو می‌پردازند.»   عوامل برنامه : تهيه كننده : علي دهقاني زاده نويسنده : فاطمه دانايي گوينده : فاطمه زارع  
باغ خيال

 

برنامه باغ خيال روزهای دوشنبه هر هفته از ساعت 15:30 به مدت 20 دقیقه از شبکه استانی صدای مرکز يزد  پخش مي شود .

 

برنامه باغ خيال به بيان قصه يا افسانه و همچنين به ترويج ادب كلامي و رفتاري در گذشتگان مي پردازد . عليرغم پيشرفتهاي سريع تكنولوژي هنوز قصه از برجسته ترين و رايج ترين گونه هاي ادبيات در طول تاريخ است .

 

همچنين زبان ساده قصه ، نقش بسيار مهمي در بيان مسائل آموزشي و با طبيعت و زندگي مردم پيوند نزديك دارد . قصه به لحاظ نياز فطري انسان ، هميشه يكي از برنامه هاي مورد علاقه اوست . بر اين اساس شبكه استاني مركز يزد برنامه باغ خيال را با رويكرد قصه ها و افسانه هاي بومي پخش مي كند .

 

در اين برنامه با بخشي از فرهنگ - آداب و رسوم قوم هاي مختلف آشنا مي شويد و لازمه آن اين است كه به قصه ها و افسانه هاي كهن گوش بدهيد . قصه و افسانه جذابترين و دوست داشتني ترين شيوه انتقال اين بخش از فرهنگ عامه است آخه اون قديمها بيشترين سرگرمي مردم دور هم نشستن و حرف زدن و قصه گفتن بود  و توي اين قصه ها خيلي از مفاهيم منتقل مي شد .

 

ارزشها و باورها و بايدها و نبايدها و آرزو ها و آرمانها به زبان بي زباني قصه ديو پري به زبان مي آمد و سينه به سينه و دهن به دهن مي چرخيد تا امروز روز به ما برسد الان هم نوبت ما است حيف است كه در نگهداري و مراقبت از چيزي كه قرنها از آن مي گذرد كوتاهي كنيم . قصه‌ها، نمایان‌گر ویژگی‌های فرهنگی قومی پرثمر مردم این دیار است كه بیشترشان به جدال همیشگی فرشته با دیو می‌پردازند.»

 

عوامل برنامه :

تهيه كننده : علي دهقاني زاده

نويسنده : فاطمه دانايي

گوينده : فاطمه زارع