رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۸

برق و زندگي - نمایش محتوای صدا

 

 


وقتي برق مي‌رود، تازه ما قدر آن را مي‌دانيم امروزه زندگي بدون برق قابل تصور نيست. اهميت برق در زندگي ما به قدري زياد است كه گفته مي‌شود،برق، قطار تمدن را به پيش مي‌راند. اما به چه قيمتي؟ برق از سوزاندن گاز و ساير مواد نفتي توليد مي‌شود. پس مصرف بهينه‌ي انرژي برق يعني آلودگي كمتر محيط زيست ما. خوشبختانه ایران از نظر دارا بودن منابع و ذخایر متنوع انرژی از ثروتمندترین کشورهای جهان به حساب می آید. این منابع درکشور ما با قیمت هایی به مراتب نازل تر از سایر کشورها و با سهولت بیشتری به مصرف کننده عرضه می شود. اما جای بسی تأسف است که میزان مصرف و اتلاف انرژی به مراتب بالاتر از کشورهای صنعتی است و وضعیت مصرف انرژی در کشور ما با اصول مربوط به ارتقاء بهره وری و بازدهی انرژی در جهان، مغایرت دارد. آیا این بهره برداری تا بی نهایت ادامه خواهد یافت؟ و آیا این سفرهٔ طبیعت و نعمت های خدادادی برای ما همیشه گسترده خواهد بود؟ مسلماً این منابع انرژی زا نیز، مانند تمامی پدیده های طبیعی دیگر، روزی پایان خواهد پذیرفت و از آنجائی که دیگر حتی تصور زندگی عادی انسان امروزی بدون استفاده از منابع انرژی ممکن نیست، این بحران را قبل از وقوع باید علاج کنیم و همزمان با توسعه تکنولوژی های نوین به سرمایه گذاری در روش های استفاده بهینه از انرژی و گسترش آنها دست بزنیم. برنامه برق و زندگي با ساختار كلامي پيامي ، دوشنبه هر هفته از ساعت 18:00 تا 18:25 به مدت 25 دقيقه از صداي مركز يزد پخش مي شود . اين برنامه با مشاركت شركت توزيع برق استان يزد و با هدف اطلاعاتي آموزشي توليد شده است . با توجه به صرفه جويي در مصرف انرژي به خصوص در بحث برق ، اين برنامه در نظر دارد بهينه سازي مصرف انرژي و اصلاح الگوي مصرف را به عامه مردم آموزش دهد . آيتم هاي برنامه شامل : آرم - گزارش - كارشناس - بخش خبري - توصيه برق - خبرهاي ايمني و ... مي باشد . عوامل برنامه : تهيه كننده : احمد دشتي گوينده : محمد عليزاده گزارشگر : محمد جلال اقتصادي
Loading the player...
برق و زندگي

وقتي برق مي‌رود، تازه ما قدر آن را مي‌دانيم امروزه زندگي بدون برق قابل تصور نيست. اهميت برق در زندگي ما به قدري زياد است كه گفته مي‌شود،برق، قطار تمدن را به پيش مي‌راند. اما به چه قيمتي؟
برق از سوزاندن گاز و ساير مواد نفتي توليد مي‌شود. پس مصرف بهينه‌ي انرژي برق يعني آلودگي كمتر محيط زيست ما.

خوشبختانه ایران از نظر دارا بودن منابع و ذخایر متنوع انرژی از ثروتمندترین کشورهای جهان به حساب می آید. این منابع درکشور ما با قیمت هایی به مراتب نازل تر از سایر کشورها و با سهولت بیشتری به مصرف کننده عرضه می شود. اما جای بسی تأسف است که میزان مصرف و اتلاف انرژی به مراتب بالاتر از کشورهای صنعتی است و وضعیت مصرف انرژی در کشور ما با اصول مربوط به ارتقاء بهره وری و بازدهی انرژی در جهان، مغایرت دارد. آیا این بهره برداری تا بی نهایت ادامه خواهد یافت؟ و آیا این سفرهٔ طبیعت و نعمت های خدادادی برای ما همیشه گسترده خواهد بود؟ مسلماً این منابع انرژی زا نیز، مانند تمامی پدیده های طبیعی دیگر، روزی پایان خواهد پذیرفت و از آنجائی که دیگر حتی تصور زندگی عادی انسان امروزی بدون استفاده از منابع انرژی ممکن نیست، این بحران را قبل از وقوع باید علاج کنیم و همزمان با توسعه تکنولوژی های نوین به سرمایه گذاری در روش های استفاده بهینه از انرژی و گسترش آنها دست بزنیم.

برنامه برق و زندگي با ساختار كلامي پيامي ، دوشنبه هر هفته از ساعت 18:00 تا 18:25 به مدت 25 دقيقه از صداي مركز يزد پخش مي شود . اين برنامه با مشاركت شركت توزيع برق استان يزد و با هدف اطلاعاتي آموزشي توليد شده است .

با توجه به صرفه جويي در مصرف انرژي به خصوص در بحث برق ، اين برنامه در نظر دارد بهينه سازي مصرف انرژي و اصلاح الگوي مصرف را به عامه مردم آموزش دهد .

آيتم هاي برنامه شامل : آرم - گزارش - كارشناس - بخش خبري - توصيه برق - خبرهاي ايمني و ... مي باشد .

عوامل برنامه :

تهيه كننده : احمد دشتي

گوينده : محمد عليزاده

گزارشگر : محمد جلال اقتصادي