رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

برق و زندگي - نمایش محتوای صدا

 

 


  برنامه برق و زندگي با ساختار كلامي پيامي ، يكشنبه هر هفته از ساعت 09:15 تا 09:40 به مدت 25 دقيقه از صداي مركز يزد پخش مي شود . اين برنامه با مشاركت شركت توزيع برق استان يزد و با هدف اطلاعاتي آموزشي توليد شده است .   وقتي برق مي‌رود، تازه ما قدر آن را مي‌دانيم امروزه زندگي بدون برق قابل تصور نيست. اهميت برق در زندگي ما به قدري زياد است كه گفته مي‌شود ، برق، قطار تمدن را به پيش مي‌راند. اما به چه قيمتي؟ برق از سوزاندن گاز و ساير مواد نفتي توليد مي‌شود. پس مصرف بهينه‌ي انرژي برق يعني آلودگي كمتر محيط زيست ما.   خوشبختانه ایران از نظر دارا بودن منابع و ذخایر متنوع انرژی از ثروتمندترین کشورهای جهان به حساب می آید. این منابع درکشور ما با قیمت هایی به مراتب نازل تر از سایر کشورها و با سهولت بیشتری به مصرف کننده عرضه می شود. اما جای بسی تأسف است که میزان مصرف و اتلاف انرژی به مراتب بالاتر از کشورهای صنعتی است و وضعیت مصرف انرژی در کشور ما با اصول مربوط به ارتقاء بهره وری و بازدهی انرژی در جهان، مغایرت دارد.   آیا این بهره برداری تا بی نهایت ادامه خواهد یافت؟ و آیا این سفرهٔ طبیعت و نعمت های خدادادی برای ما همیشه گسترده خواهد بود؟ مسلماً این منابع انرژی زا نیز، مانند تمامی پدیده های طبیعی دیگر، روزی پایان خواهد پذیرفت و از آنجائی که دیگر حتی تصور زندگی عادی انسان امروزی بدون استفاده از منابع انرژی ممکن نیست، این بحران را قبل از وقوع باید علاج کنیم و همزمان با توسعه تکنولوژی های نوین به سرمایه گذاری در رو ش های استفاده بهینه از انرژی و گسترش آنها دست بزنیم. با توجه به صرفه جويي در مصرف انرژي به خصوص در بحث برق ، اين برنامه در نظر دارد بهينه سازي مصرف انرژي و اصلاح الگوي مصرف را به عامه مردم آموزش دهد . آيتم هاي برنامه شامل : آرم - گزارش - كارشناس - بخش خبري - توصيه برق - خبرهاي ايمني و ... مي باشد . عوامل برنامه : تهيه كننده و نويسنده: مجيد طاهري گوينده : محمد بينايي گزارشگر : مژگان سازنده    
برق و زندگي

 

برنامه برق و زندگي با ساختار كلامي پيامي ، يكشنبه هر هفته از ساعت 09:15 تا 09:40 به مدت 25 دقيقه از صداي مركز يزد پخش مي شود . اين برنامه با مشاركت شركت توزيع برق استان يزد و با هدف اطلاعاتي آموزشي توليد شده است .


 

وقتي برق مي‌رود، تازه ما قدر آن را مي‌دانيم امروزه زندگي بدون برق قابل تصور نيست. اهميت برق در زندگي ما به قدري زياد است كه گفته مي‌شود ، برق، قطار تمدن را به پيش مي‌راند. اما به چه قيمتي؟
برق از سوزاندن گاز و ساير مواد نفتي توليد مي‌شود. پس مصرف بهينه‌ي انرژي برق يعني آلودگي كمتر محيط زيست ما.

 

خوشبختانه ایران از نظر دارا بودن منابع و ذخایر متنوع انرژی از ثروتمندترین کشورهای جهان به حساب می آید. این منابع درکشور ما با قیمت هایی به مراتب نازل تر از سایر کشورها و با سهولت بیشتری به مصرف کننده عرضه می شود. اما جای بسی تأسف است که میزان مصرف و اتلاف انرژی به مراتب بالاتر از کشورهای صنعتی است و وضعیت مصرف انرژی در کشور ما با اصول مربوط به ارتقاء بهره وری و بازدهی انرژی در جهان، مغایرت دارد.

 

آیا این بهره برداری تا بی نهایت ادامه خواهد یافت؟ و آیا این سفرهٔ طبیعت و نعمت های خدادادی برای ما همیشه گسترده خواهد بود؟ مسلماً این منابع انرژی زا نیز، مانند تمامی پدیده های طبیعی دیگر، روزی پایان خواهد پذیرفت و از آنجائی که دیگر حتی تصور زندگی عادی انسان امروزی بدون استفاده از منابع انرژی ممکن نیست، این بحران را قبل از وقوع باید علاج کنیم و همزمان با توسعه تکنولوژی های نوین به سرمایه گذاری در رو ش های استفاده بهینه از انرژی و گسترش آنها دست بزنیم.


با توجه به صرفه جويي در مصرف انرژي به خصوص در بحث برق ، اين برنامه در نظر دارد بهينه سازي مصرف انرژي و اصلاح الگوي مصرف را به عامه مردم آموزش دهد .


آيتم هاي برنامه شامل : آرم - گزارش - كارشناس - بخش خبري - توصيه برق - خبرهاي ايمني و ... مي باشد .


عوامل برنامه :

تهيه كننده و نويسنده: مجيد طاهري

گوينده : محمد بينايي

گزارشگر : مژگان سازنده