جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
نمایش محتوای تولیدات ویژه

بقعه فضل بن عباس

بقعه فضل بن عباس


روستای هرفته از توابع بخش مرکزی شهرستان مهریز، با مختصات جغرافیایی 54 درجه و 31 دقیقه طول شرقی و 31 درجه و 39 دقیقه عرض شمالی، در شمال شرقی مهریز و جنوب شرقی یزد واقع شده است.

ارتفاع روستای هرفته از سطح دریا 1398 متر است و اقلیمی گرم و خشک دارد. این روستا از شمال غربی به کوه لاقلعه محدود شده است. روستای هرفته در تاریخ جدید یزد، به نام فرافتر معرفی شده است. بنا بر منابع محلی، هرفته به معنی گرد و خاک حاصل از باد است.(در بعضی از منابع نور و روشنایی هم معنی میدهد) از آنجا که به هنگام طوفان، در این محل گرد و خاک بسیاری به هوا برمی‌خیزد، نام هرفته بر آن نهاده شده است همچنین از آن، با نام "هرافت" نیز یاد شده است. "جعفری" نگارنده "تاریخ یزد" می نویسد: "قباد ساسانی بفرمرد که فهرج و هرافت را بساختند". اثار تاریخی به جا مانده در روستا مانند قلعه هرفته و بنای امام‌زاده فضل بن عباس،اب انبار وحمام قدمتی بیش از 400 سال دارند و نشانگر قدمت تاریخی روستاست. مردم روستای هرفته به زبان فارسی با گویش یزدی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند مردم هرفته در بدو ورود اسلام را نپذیرفتند وکمر بقتل مسلمانان بستند از زمان وتاریخی که اسلام را پذیرفتند شواهدی در دست نیست یکی از شهدا یی که رهسپار ایران شده بود تا خسروپرویز را به اسلام دعوت کند نام این شخص (فضل بن عباس )می باشد که قبر وی در سیصد متری روستا ی هرفته واقع شده است

بقعه فضل بن عباس در روستای هرفته جنب قلعه روستا قرار دارد .وزیارتگاه مومنین است . این بقعه که خشت وگلی است ودر ورودی ایوانی دارد ودر داخل با اندود گچ سفید شده است .هنوز به ثبت اثار ملی کشور نرسیده است آرامگاه امام‌زاده فضل بن عباس، در کنار روستای هرفته واقع شده و مشتمل بر اتاقکی از خشت و گل با سقف گنبدی است. بنا بر منابع محلی، این امام‌زاده به احفاد امام حسن عسگری(ع) منسوب می‌باشد. قدمت بنای امام‌زاده در حدود 200 سال است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.