رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

بونساي - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

بونساي

Loading the player...

بونساي هنر بسيار قديمي است مربوط به سرزمين شرق دور (كشورهاي چين و ژاپن ) اين كلمه از دو واژه « بن »  به معناي گياه و « ساي » به معناي سيني كوچك و كم عمق تركيب شده است . در مجموع بونساي به معناي هنر پرورش درختان در ظرفهاي كم عمق و كوچك مي باشد  ، بعبارتي كوچك  سازي درختان بزرگ ، جهت استفاده در منازل ، نمايشگاهها و ...

امركوچك سازي به طرق مختلف انجام مي شود يعني طرقي كه مانع از رشد طبيعي درخت مي شود و اين موارد عبارتنداز : حرس كردن ريشه و شاخه و ساقه ، بستن سيم هاي نازك براي جلوگيري از رشد و غيره، فرمهاي مورد استفاده در هنر بونساي عموما به تقليد از طبيعت صورت مي گيرد از جمله فرم صخره اي – جنگلي – آبشاري .

استان يزد به دليل اينكه رستنگاه درختان وحشي است ، بستر مناسبي براي پرورش اين درختچه ها مي باشد ، به همين دليل از قيمت نسبتا زيادي برخوردار است و به همين تناسب از زيبايي بسيار بالايي نيز بهره مند است .

شبكه تابان بر آن شد تا در قالب مستند اين هنر ناشناخته را به مردم معرفي نمايد . لذا اقدام به توليد يك برنامه بمدت 20 دقيقه نموده است كه عوامل آن عبارتند از :

تهيه كننده  و محقق : سيد محسن شمس الديني

كارگردان : محسن عباسي

تصويربردار : ابوالفضل دهقانيزاده

نويسنده : فاطمه دانايي

نريتور : فاطمه زارع

 

گالري تصاوير :


 نمایش نظرسنجی

بینندگان گرامی عملکرد صدا وسیمای مرکز یزد را در پوشش دهی برنامه های ماه محرم و پخش مراسم های عزاداری شهرستانها و استان یزد را چگونه ارزیابی می کنید؟لطفا نظرات خودراتا پایان ماه مهر اعلام بفرمایید.
% آرا
0% 0 a. بسیار خوب
100% 1 b. خوب
0% 0 c. متوسط
0% 0 d. ضعیف
0% 0 e. بسیار ضعیف

کل آرا: 1