اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال | دوشنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۶

تبریک استاندار به مردم در پی ثبت جهانی یزد - نمایش محتوای خبر

 

 

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما:


ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد در واقع هدیه ای ارزنده برای جهانیان است تا با فرهنگ، آداب، سنن، تاریخ و تمدن این دیار آشنا شوند و زمینه تبادل فرهنگ ها را گسترش دهند.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما:

گزیده پیام سیدمحمد میرمحمدی

   تصمیم تاریخی سازمان جهانی یونسکو در ثبت تاریخی یزد را به مردم شریف یزد و ایران تبریک عرض می کنم.

یزد از این پس مقصد گردشگران بیشتری از اقصی نقاط جهان خواهد بود

از همکاری سازمان میراث فرهنگی در جهت تخصیص اعتبار برای مرمت و بهسازی بافت تاریخی، همچنین همکارانم و پرسنل میراث فرهنگی تشکر می کنم

امروز گنجینه گرانبهای میراث بشری به ثبت جهانی رسید و ما موظف به تلاش  بیشتر برای حفظ این میراث هستیم

بافت تاریخی یزد متعلق به بشریت است و ما از گردشگران خارجی برای دیدن این بافت زنده دعوت می کنیم

بافت تاریخی یزد بلحاظ فناوری بادگیر، معماری، هنری، فرهنگی، سبک زندگی، سازگاری با طبیعت، همزیستی مسالمت آمیز ادیان، برای همگان درس آموز است .


متن کامل پیام استاندار به مناسبت ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد در یونسکو 

اکنون با دریافت خبر مسرت بخش و افتخارآفرین ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد، شاهد افزودن برگ زرین دیگری به افتخارات این دیار سرافراز هستیم. افتخاری که نه تنها برای ایران بلکه بر صفحه تاریخ برای همیشه خواهد درخشید. ثبت بافت تاریخی شهر یزد علاوه بر معرفی یک شهر تاریخی، نماد یک شهر خشتی زنده اسلامی ا¬ست که در آن گفتگوی ادیان و همزیستی مسالمت¬آمیز پیروان ادیان مختلف به زیباترین صورت در دل بافت تاریخی این شهر جریان دارد.
بافت تاریخی یزد که انواع و اقسام هنرها، فناوری¬ها، طراحی¬ها و معماری، سامان یافتگی و سازگاری با طبیعت را در خود دارد گنجینه گرانبها و میراث ارزشمندی از گذشتگان این دیار می¬باشد که با معرفی آن به جهانیان به گرمی از آن استقبال و برای بشریت امروز و فردا و ملل مختلف جهان واجد ارزشهای انسانی، فرهنگی و دینی شناخته شد و این دست¬آورد بزرگ پیشینیان ماست که ما بایستی با دل و جان در حفظ آن بکوشیم تا مردم جهان نسل اندر نسل از ارزشهای مختلف آن بهره¬مند و در زندگی خود بکارگیرند.
این موفقیت را باید مرهون فداکاریها و زخمات معماران و مردمان سختکوش و خداجوی این دیار دانست که در سخترین شرایط و کمترین منابع به خلق شاهکارهایی دست زدند که امروز دنیا به شکوه و جلال آن معترف شده است.
بادگیرهای چشم¬نواز، سردابهای خنک، طراحی و معماری شگفت¬انگیز، کوچه¬های سایه آفتاب با ساباطهای چندمنظوره، آب انبارها، آسیاب¬های آبی، حمامها، حسینه¬ها، تیمچه¬ها و مساجد و امام¬زاده¬ها هر یک در نوع خود کم نظیر و پیام¬آور سبک زندگی و فرهنگ و آداب و سنن پیشینیان برای نسل ما و نسل¬های بعدی است.
ثبت جهانی بافت تاریخی یزد نشان دیگری نیز دارد و آن تیزبینی و هوشمندی کارشناسان و متخصصان میراث فرهنگی و تاریخی سازمان یونسکو است که با شناخت و ارائه زوایای ارزشی این گنجینه غنی فرهنگی، اجتماعی و تمدنی توجه مسئولین را به آن معطوف و با اجماع نظر به ثبت رساندند تا برای ملل جهان محفوظ و قابل استفاده بماند و بعنوان میراث بشری بدرخشد و جهانیان از چنین ذخیره ذیقیمتی مطلع و برای بهره¬گیری از آن به سوی این منطقه سرازیر شوند و علاوه بر آن در حفظ و نگهداری آن مشارکت و همکاری نمایند.
ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد در واقع هدیه ای ارزنده برای جهانیان است تا با فرهنگ، آداب، سنن، تاریخ و تمدن این دیار آشنا شوند و زمینه تبادل فرهنگ ها را گسترش دهند.
فرصت را مغتنم شمرده و این رخداد تاریخی در عرصه ملی و جهانی را به مردم عزیز و شریف استان یزد و به کلیه همکاران و عزیزانی که در حفظ و مرمت و نگهداری بافت تاریخی به انحاء مختلف زحمت کشیده¬اند بویژه همکاران ذیربط در استانداری و بخصوص معاون محترم هماهنگی امور عمرانی و مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، شهرداری و شورای شهر و سازمان¬های مردم نهاد و تمامی دلسوزانی که در این زمینه همیاری و تلاش داشته¬اند تبریک میگویم و امیدوارم مردم عزیز با عشق و علاقه بیشتر نسبت به حفظ و نگهداری و رفع مشکلات و برخی خرابی¬ها در این اثر جهانی بیش از پیش بکوشند و پاسداری از این میراث گرانبها را بصورت فرهنگ عمومی درآورند.
سید محمد میرمحمدی