رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ آبان ۱۳۹۸

ترمه و ترنج ويژه عيد نوروز - نمایش محتوای صدا

 

 


عید نوروز به عنوان سال نو و بهار طبیعت ویژگی های بسیار و منحصر به فردی دارد بازتاب اعتدال بهار  جهانی است و به طور متداول در تمام دنیا مورد توجه  است. در قدیم ، علاوه بر ایران باستان در تمدن های دیگر از جمله روم و یونان باستان جشن سال نو برگزار می شد ولی به دلیل نداشتن تقویم صحیح و تغییر و اصلاح آن هر چند سال یک بار این مراسم متغییر بود و با نظم خاص ایرانیان برگزار نمی شد. هم زمان با اعتدال بهار و حتی قبل از آن انسان ها برای شروع دوباره سال جدید به تکاپو می افتند و برنامه های خود را با خانه تکانی و استقبال از سال نو شروع می کنند در این ایام افراد با تمییز کردن خانه و محل زندگی خود به تغییر و اعتدال جدید خوش آمد گویی می کنند . در قدیم بعد از خانه تکانی به رسم دور شدن آلودگی از محل زندگی و استقبال در یک روز خاص (چهارشنبه سوری یا شب نوروز) آشغال و مواد دور ریختنی را آتش می زدند و زندگی خود را با رفع تمام آلودگی ها و  برنامه های جدید و تازه کردن دیدارها (دید و بازدید) شروع می کردند. صدای مرکز یزد ( صدای تابان ) با تلاش شبانه روزی تمامی نیروها ، عوامل و امکانات خویش جهت ایام  عید نوروز ویژه برنامه هایی مفرح ، شاد ، با نشاط و گوناگونی را تدارک دیده است تا لحظاتی شاد و خاطره انگیز ، برای شنوندگان خود رقم بزند .رادیو یزد نیز در نوروز 92 با امواج رادیویی به کانون گرم نوروزی یزدی ها می رود و در شادی های این خطه از کویر شریک خواهد شد. ترمه و ترنج ويژه برنامه عيد نوروز با ساختار تركيبي نمايشي از صداي مركز يزد پخش مي شود . اين برنامه عصرهای نوروز از ساعت 17:00 تا 20:00 از روز اول تا سيزدهم فروردين به مدت 180 دقيقه بطور زنده از رادیو یزد پخش می شود . از آیتم های این  برنامه می توان به: پخش پيامك ها و تلفن هاي مردمي - لطيفه هاي بامزه و بي مزه - فرهنگ مردم در ایام نوروز، معرفی صنایع دستی و سوغات استان، طنز و نمایش، گزارش از اماکن دیدنی، ارتباط با مراکز استانهای دیگر، آداب سفر و توصیه های ترافیکی و راهنمایی و رانندگی اشاره نمود. عوامل برنامه : تهيه كنندگان : آقايان : طلايي - اميري - اقتصادي - احمد دشتي و خانمها : دانايي - موسوي - دهقاني زاده و توكلي گويندگان : آقايان مرشدي - عليزاده و طالبي پور و خانمها : دهقان پور - شريفي و زارع گزارشگران : آقايان اقتصادي - اطمينان و آقايي - خانمها دهقاني زاده و زارعيان نويسندگان : خانمها هوشمند - دانايي و دهقاني زاده صدابردار : صدابرداران پخش
Loading the player...
ترمه و ترنج ويژه عيد نوروز


عید نوروز به عنوان سال نو و بهار طبیعت ویژگی های بسیار و منحصر به فردی دارد بازتاب اعتدال بهار  جهانی است و به طور متداول در تمام دنیا مورد توجه  است. در قدیم ، علاوه بر ایران باستان در تمدن های دیگر از جمله روم و یونان باستان جشن سال نو برگزار می شد ولی به دلیل نداشتن تقویم صحیح و تغییر و اصلاح آن هر چند سال یک بار این مراسم متغییر بود و با نظم خاص ایرانیان برگزار نمی شد.


هم زمان با اعتدال بهار و حتی قبل از آن انسان ها برای شروع دوباره سال جدید به تکاپو می افتند و برنامه های خود را با خانه تکانی و استقبال از سال نو شروع می کنند در این ایام افراد با تمییز کردن خانه و محل زندگی خود به تغییر و اعتدال جدید خوش آمد گویی می کنند .

در قدیم بعد از خانه تکانی به رسم دور شدن آلودگی از محل زندگی و استقبال در یک روز خاص (چهارشنبه سوری یا شب نوروز) آشغال و مواد دور ریختنی را آتش می زدند و زندگی خود را با رفع تمام آلودگی ها و  برنامه های جدید و تازه کردن دیدارها (دید و بازدید) شروع می کردند.

صدای مرکز یزد ( صدای تابان ) با تلاش شبانه روزی تمامی نیروها ، عوامل و امکانات خویش جهت ایام  عید نوروز ویژه برنامه هایی مفرح ، شاد ، با نشاط و گوناگونی را تدارک دیده است تا لحظاتی شاد و خاطره انگیز ، برای شنوندگان خود رقم بزند .رادیو یزد نیز در نوروز 92 با امواج رادیویی به کانون گرم نوروزی یزدی ها می رود و در شادی های این خطه از کویر شریک خواهد شد.

ترمه و ترنج ويژه برنامه عيد نوروز با ساختار تركيبي نمايشي از صداي مركز يزد پخش مي شود . اين برنامه عصرهای نوروز از ساعت 17:00 تا 20:00 از روز اول تا سيزدهم فروردين به مدت 180 دقيقه بطور زنده از رادیو یزد پخش می شود . از آیتم های این  برنامه می توان به: پخش پيامك ها و تلفن هاي مردمي - لطيفه هاي بامزه و بي مزه - فرهنگ مردم در ایام نوروز، معرفی صنایع دستی و سوغات استان، طنز و نمایش، گزارش از اماکن دیدنی، ارتباط با مراکز استانهای دیگر، آداب سفر و توصیه های ترافیکی و راهنمایی و رانندگی اشاره نمود.


عوامل برنامه :

تهيه كنندگان : آقايان : طلايي - اميري - اقتصادي - احمد دشتي و خانمها : دانايي - موسوي - دهقاني زاده و توكلي

گويندگان : آقايان مرشدي - عليزاده و طالبي پور و خانمها : دهقان پور - شريفي و زارع

گزارشگران : آقايان اقتصادي - اطمينان و آقايي - خانمها دهقاني زاده و زارعيان

نويسندگان : خانمها هوشمند - دانايي و دهقاني زاده

صدابردار : صدابرداران پخش