رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

حاج محمد علی زارع

Loading the player...

حاج محمد علی زارع از چاوشی خوانیهای قدیم یزد می باشد. او از سن 12 سالگی با توجه به سابقه  سنتی و خانوادگی خود علاقمند به چاووشی خوانی شد و در سن 152 سالگی برای اولین بار چاووشی خوانی کرد.در نوجوانی ساکن روستای خیر اباد بود.


  

 

چاووش خوان واژه‌ای با ریشه ترکی خوارزمی است و در فرهنگ دهخدا به معنی بانگ و سر وصدای گنجشک معنا شده و در معنای اصطلاحی، کسانی بودند که صدای گرم و پرشوری داشتند و اکثراً قاریان قرآن بودند که مورد تکریم مردم قرار داشتند و به صورت گروهی یا دو نفر دونفر به پشت بام‌ها و کوچه‌ها می‌رفتند و و در مرثیه امام حسین (ع) شعر می‌خواندند. این افراد در دبار شاهان و امرا هم نقش داشتند ولی نقش مردمی آنها این بود که در کوچه و پشت بام‌ها و پا پیشاپیش قافله‌هایی که به عتبات عالیات یا زیارت می‌رفتند حرکت می‌کردنددر قدیم هر مراسمی که برگزار می شد یا مسافرانی که به سفر مذهبی می رفتند چاووشی خوان بود که به اطلاع عموم می رساند.همچنین در برگشت مسافران این چاوشی خوانها بودند که به همراه چند نفر از محله به پیشواز می رفتند..

از نظر هنری نیز این گروه حامل پیام رسالت خاصی بودند که در ماه محرم رسالت آنها این بود که زمانی که وسایل ارتباطی وجود نداشت عزاداری امام حسین(ع) را به گوش مردم برسانند. همچنین گروهی دیگر بالای پشت بام‌ها می‌رفتند و جار می‌زدند و با صدای بلند، بدون نظم و پیوسته شعر می‌خواندند تا مردم را با خبر کنند..

بعد از این مراسم آئین دیگری بنام پرسه زنی اجرا می‌شد به طوری که گروهی بنام پرسه زن از هیاتی از یک حسینیه جمع می‌شدند و فرد سیدی جلوی گروه حرکت کرده و آنها را هدایت می‌کرد و شخصی بنام علمدار علم به دست داشت و مردمی که سینه و سنج می‌زدند جمع می‌شدند و به حسینیه دیگر می‌رفتند؛ اعضای حسینیه جلودار به پیشواز آنها می‌آمدند و سر راهشان مردمی که صدای آنها را می‌شنیدند به آنها کمک مالی کرده و یا حبوبات، مواد غذایی، قند و برنج می‌دادند که بعدها به مصرف هیات می‌رسید. این گروه مردم را باخبر می‌کردند تا در مراسم روضه خوانی و نخل برداری و شامی که تهیه شده بود شرکت کنند.

 

در نگاه بیشتر ببینید     ...

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.