رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ آبان ۱۳۹۸

حريم ( دربهاي قديم يزد ) - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

حريم ( دربهاي قديم يزد )

Loading the player...

هر در ورودي نشانه اي از سنت و آئين مردم داري ، صفا و صميميت و ارتباط دو سويه بين مهمان و ميزبان مي باشد. در قديم درب ورودي خانه ها به همان اندازه ارزش و قيمت داشت كه اندروني خانه ها . تزئينات و جنس در ، همخواني آن با محيط اطراف ، ديوارها و باروهاي پيراموني خود حكايت شيريني دارد از ارتباط گرم و دوستانه بين مردم . اما اكنون ديوارهاي  بلند و در بهاي فولادين و بي روح ، لطافت و طراوت زندگي را به بهانه هاي مختلف از ما گرفته است .پيش از اين كه ايران گام در قرن اخير بگذارد و قبل از آنكه زندگي مدرن اما خالي از هويت شهري در ايران آغاز شود سبك معماري كوچه ها ، مغازه ها ، خانه ها و درب هاي ورودي داراي  كاركردهاي ارتباطي بود. ساخت كوچه ها ، محله ها ، بازارچه ها و گذر ها و حتي سر درهاي ورودي خانه ها و سكوهايي كه در يك فرورفتگي و در آستانه در خانه ها تعبيه مي شد امكان تبادل افكار ، انديشه و آرا و در نتيجه برقراري ارتباطي صميمانه را فراهم مي ساخت .

اين خصائص و قابليتها ضرورت  توليد برنامه اي مستند تحت عنوان « حريم » ويژه دربهاي قديمي يزد را براي رسانه استاني دو چندان كرد . در مستند حريم از جنبه هاي معماري ، مردم شناسي ، ارتباطات و ... ارتباط انسانها با دست ساخته خويش (درب) بررسي مي شود و اين برنامه در يك قسمت 20 دقيقه اي توليد شده است .

عوامل اين برنامه عبارتند از :

تهيه كننده : سيد محمد طاهري راد

كارگردان : مهدي كارگر شوركي

تصوير بردار : فرهاد چراغي

صدا بردار : طاهر پيشوايي - علي دهقاني زاده

تدوين : سيد محمد طاهري راد

 

گالري تصاوير:


 
نمایش نظرسنجی

بینندگان گرامی عملکرد صدا وسیمای مرکز یزد را در پوشش دهی برنامه های ماه محرم و پخش مراسم های عزاداری شهرستانها و استان یزد را چگونه ارزیابی می کنید؟لطفا نظرات خودراتا پایان ماه مهر اعلام بفرمایید.
% آرا
0% 0 a. بسیار خوب
100% 1 b. خوب
0% 0 c. متوسط
0% 0 d. ضعیف
0% 0 e. بسیار ضعیف

کل آرا: 1