رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

خانه آقازاده ابركوه

Loading the player...

دانلود

 

خانه آقازاده ابركوه يكي از زيباترين خانه هاي تاريخي كشور است و بادگير آن نيز بر زيبايي اين بناي تاريخي افزوده است.

خانه های قدیمی ایرانی یکی از جذاب ترین محل ها برای بازدید در سفرهای نورزی است.یکی از نمادهای این خانه ها در مناطق کویری، وجود بادگیرهایی است که باعث تلطیف هوا در تابستان گرم و خشک کویر می شود تصویر بادگیر ابرکوه زینت بخش بسیاری از کالاهای صادراتی کشور است.

اگر می خواهید زیباترین بادگیر ایران را ببینید کافی است در سفر به شهر تاریخی ابرکوه به خانه آقازاده سر بزنید.

بادگیر دو طبقه خانه آقازاده از هر سوی شهر قابل مشاهده است

تصویر آن بر بسیاری از محصولات تولیدی در کشور نقش بسته است بی آن که کسی از محل چنین بنای جذابی خبر داشته باشد.

برای دسترسی به این بنای تاریخی که در فهرست میراث ملی کشور نیز به ثبت رسیده است، راه طولانی در پیش ندارید. کافی است با اولین سئوال از یک شهروند ابرکوهی، به محله دروازه میدان از محله های قدیمی ابرکوه راهنمایی شوید. یکی از خیابان های اصلی منشعب شده از میدان مرکزی شهر ابرکوه (میدان امام حسین) نیز می تواند شما را مستقیمأ به سمت این محله و خانه راهنمایی کند.خانه آقا زاده زیباترین خانه تاریخی ابرکوه است.

با گذر از تکیه دروازه میدان که خود سابقه ای طولانی دارد،‌ وارد کوچه های پر پیچ و خمی می شوید که عمری به درازای تاریخ چون دیگر نقاط این شهرستان باستانی دارد.ساباطی زیبا که تصویری دلنواز از زیباترین بادگیر ایران در کنار آن به رخ کشیده شده است، به گردشگران یادآوری می کند که به سمت خانه آقازاده در حرکت هستید. در این کوچه ها چند خانه دیدنی دیگر نیز وجود دارد ولی خانه آقازاده معروف ترین خانه قدیمی ابرکوه است. این بنا با ۸۵۱ مترمربع مساحت و به صورت حیاط مرکزی و عمارت در سه جبهه به منظور استفاده در فصول مختلف سال ساخته شده است.

زیباترین بادگیر ایران ۱۸ متر ارتفاع دارد. ارتفاع بادگیر دو طبقه این خانه ۱۸متر و مساحت آن ۱۹مترمربع است و یک کلاه فرنگی جالب با تزئینات مقرنس کاری در کنار آن به چشم می خورد.

 

 

 

 

قسمت شاخص و جالب توجه این بنا، بادگیر دو طبقه و کلاه فرنگی آن است که در نوع خود بی نظیر است.

 

اتاق جنوبي خانه بصورت صليبي و شكم دريده ساخته شده است. وجود حوض سنگي در وسط حياط خانه، فضاي خانه بخصوص تالار را طراوت خاصي بخشيده است.

 

قسمت شاخص و جالب توجه بنا بادگير دو طبقه و كلاه فرنگي است كه درنوع خود بي نظيراست ارتفاع بادگير 18 متر و مساحت آن 18 متر مربع مي باشد. در دهانه بادگير 19 عدد دريچه تنظيم هوا وجود دارد كه با بادگير دومي هماهنگي و ارتباط دارد. در كنار آن، يك كلاه فرنگي با تزئينات مقرنس كاري بسيار زيبا وجود دارد. بادگير و كلاه فرنگي به ترتيب حكم خنك كردن (كولر) و نور رساني (نورگير) فضاي زيرين و تالار خانه را انجام مي دهند. قدمت خانه آقازاده به دوره قاجاريه باز مي گردد و در فهرست آثار ملي ايران تحت شماره 1838 به ثبت رسيده است.

 

 

ابرکوه شهری با جاذبه های خاص است.ابرکوه شهری با جاذبه های خاص است که در آن می توان از دیدن خانه های قدیمی، قلعه های سر به فلک کشیده، درختان کهنسال و …. سراغ گرفت. در گوشه گوشه این شهرستان تاریخی مردمی مهربان و میهمان نواز می توانند شما را به سمت دیدنی های آن راهنمایی کنند.

 

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.