جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
نمایش محتوای تولیدات ویژه

خانه آقاگلسرخ یزد

خانه آقاگلسرخ یزد


خانه معروف به خانه آقا مربوط به سدهٔ ۸ و ۹ ه. ق. است و در یزد، انتهای خیابان سید گلسرخ، غرب بقعه سید گلسرخ واقع شده وبازارچه ای این بنا را از بقعه سید جدا می کند .

 

این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

از نشانه های معماری مظفری در این بناحیاطی مستطیل و کوچک در جلوی ایوانی رفیع وعمیق می باشد که در هر دو طرف آن سه غرفه بلند وکشیده قرار گرفته است.ایوانی بلند همراه با تزیینات گچبر ی دیده می شود .چهار صفه ای بودن وطاقها ی مرتفع در بنا های دوره مظفری به وفور دیده می شودخانه آقا سید گلسرخ شامل فضاهای ورودی ،حیاط ،ایوان اصلی ،ایوانک های جلو اطاقها ،معدودی اطاق ،هشتی وپایاب است ورودی اصلی و اولیه بنا به بازار چه ای قدیمی باز می شود در سال ۱۳۸۴ شناسایی سه دوره تاریخی ایلخانی، تیموری و صفوی در خانه آقا، لایه‌هایی از تاریخ شهر یزد را مشخص کرد. پایه‌های اصلی بنا که متعلق به دوره تیموری است به همراه بقایایی از یک بازارچه و و ورودی بنا که به دوره ایلخانی تعلق دارد شناسایی شده‌است. در ادمه کاوش در این محوطه، جبهه شمالی خانه که تخریب شده بازسازی می‌شود.

بنای خانه آقا در کنار بقعه سید گل سرخ قرار دارد و بخشی از اعتبارات مرمت این بنا توسط هیات امنای بقعه سید گل سرخ تامین می‌شود. در بافت تاریخی یزد هم زمان با کاوش در خانه آقا، مجموعه تاریخی ابودردا، گمانه زنی در معابر و حاشیه بناهای مهم و کاوش در برخی از بناهای مهم تاریخی مثل شاه کمالیه و شهاب الدین قاسم طراز انجام می‌شود. باستان شناسی شهری یزد به عنوان مقدمه‌ای در جهت ثبت ملی و جهانی بافت تاریخی یزد انجام می‌شود.پیش از این حفاری در محله فهادان، بقعه دوازده امام و مدرسه ضیائیه و مجموعه حسینیان انجام شده و بقایای از سه دوره تاریخی ایلخانی و تیموری به دست آمده‌است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.