جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
نمایش محتوای تولیدات ویژه

خانه طیبی یزد

خانه طیبی یزد


خانه طیبی که قدمت آن به دوره قاجاری می‌رسد در همایش سراسری قشم تایید و به ثبت آثار ملی کشور رسید. بر اساس این گزارش سبک معماری، قدمت بنا و همچنین تزیینات گچ‌بری در آن از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد این بنای تاریخی عنوان شده است. در گذشته این بنا کاربری مسکونی داشته در حال حاضر باتوجه به تغییر کاربری بنا از خانه به هتل سنتی این مکان کاربری اقامتی – رفاهی دارد لذا با ثبت آثاری از این نوع می‌توان با اقداماتی نظیر تغییر کاربری و مرمت در حفظ و رونق و همچنین انتقال فرهنگ و هویت تاریخی به نسل های بعد موثر بود :این خانه با نهصد وپنجاه متر مربع وسعت شامل دو حیاط مرکزی، اتاق های سه دری، قسمت اعیان نشین و زیرزمین است. این خانه با ملات گل و گچ و ساروچ ساخته شده و پوشش سقف آن به صورت خنچه پوش است.

این خانه تاریخی باقی مانده از دوره قاجار است و سبک معماری، قدمت بنا و همچنین تزیینات گچ‌بری در آن از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد این بنای تاریخی است. گفتنی است در گذشته این بنا کاربری مسکونی داشته و در حال حاضر با توجه به تغییر کاربری بنا از خانه به هتل سنتی این مکان کاربری اقامتی – رفاهی دارد. در خانه تاریخی مشهور به طیبی در اواخر دوره قاجاریه متلق به خانواده ای به همین نام ساخته شده است. خانه طیبی در محله ای به نام لب خندق در کنار خیابان قیام و بازارهای قدیمی یزد و در تقاطع ورودی این محله و نزدیکی هتل مهر قرار دارد و نام این هتل نیز از نام این محله گرفته شده است.

ساختمان خانه طیبی شامل دو حیاط اصلی و نارنجستان، یک بادگیر زیبا، تالار، هشتی، پشت بام مشرف به بافت تاریخی و متصل به بام مناطق دیگر است. به دلیل نزدیکی به میادین اصلی شهر و بازارهای سنتی یزد همچون بازار زرگرها، بازار خان، بازار پنجعلی و ... مورد توجه گردشگران تجاری و توریستی قرار می گیرد.

استان یزد ، یزد خیابان قیام كوچه لب خندق

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.