رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

خانه های قدیمی ابرکوه

Loading the player...

دانلود

اینجا كویر است و ابركوه یكی از شهرهای كهن و زیبای فلات مركزی ایران .این شهر تاریخی در جنوب غربی استان یزد بافاصله 140 كیلومتراز مركز استان قرار دارد.

خانه آقا زاده :

این خانه در بافت قدیم محله دروازه میدان واقع گردیده و از نظر معماری و به كار گیری عناصر معماری ایران در خور توجه است.قدمت خانه آقازاده به دوره قاجاریه باز می گردد.مهمترین ویژگی این معماری ،وجود بادگیر دو طبقه بر بالای تالار است .

ارتفاع بادگیر 18متر و 19عدد دریچه ی تنظیم هوا در زیر آن وجود دارد.بادگیر و كلاه فرنگی به ترتیب،حكم خنك كنندگی و نور رسانی فضای زیرین تالار خانه را دارد . خانه موسوی : این خانه متعلق به دوره قاجاریه و یكی از منازل مسكونی وشاخص در شهرستان ابركوه است.

 ویژگی متفاوت این خانه ، تركیب معماری خشتی و بوكنی است .

لازم به ذكر است كه فضاهای تراشیده شده از زیر زمین و سنگ را معماری بوكنی گویند . خانه صولت : این خانه با سر دری بلند و باشكوه ، دارای گچبریها و مقرنس كاریهای بسیار زیباست . با عبور از سر در و گذشتن از هشتی زیبایی ، به راهرویی می رسیم كه به ورودی اصلی منتهی می شد . مساحت خانه حدود 1000متر مربع است كه 150متر آن شامل حیاط مركزی است و پیرامون آن عمارتی در دو طبقه و گاه سه طبقه با احتساب زیر زمین قرار گرفته است . ابر كوه آثار تاریخی فراوان و منحصر به فرد دارد كه معرفی آن در این مجال نمی گنجد.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.