جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

دارایی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

دارایی

Loading the player...

سيماي شبكه تابان مستند دارایی را جهت معرفي هنر دارایی بافی که جزو صنایع ریسندگی دستی یزد به شمار می‌رود تهيه و توليد مي نمايد.

دارایی‌بافی بافته‌هایی زیبا و منحصر به فرد است که مواد اولیه آن، زمانی ابریشم طبیعی بود و اکنون از نخ ویسکوز برای بافت آن استفاده می‌شود.

در ایران این شیوه بافت از گذشته‌های دور در مناطق مختلفی وجود داشته است اما در حال حاضر ایکات یا همان دارایی را تنها می‌توان در کارگاه‌های محدود شهر یزد مشاهده کرد.

اهمیت این پارچه زمانی در حدی بود که در جهیزیه عروس، جزو وسایل سرمایه‌ای و از دارایی‌های عروس محسوب می‌شد و خریداران آن را اشخاصی تشکیل می‌دادند که دارای تمکن مالی بودند.

دارایی دارای چند طرح محدود است اما برای بافت آن از رنگ‌های تندی مانند زرد، سبز، قرمز و ... استفاده می‌شود که انتخاب این رنگ‌های گرم و تند نیز خود حکایتی دارد.

کاربرد این پارچه در گذشته برای استفاده در رو لحافی، بقچه، بقچه‌سوزنی، آستری لحاف بوده و اکنون بیشتر به عنوان رومیزی‌های سنتی استفاده می‌شود.

بقای این هنر 800 ساله اکنون در دستان پیرمردی است که سنش به حدود 85 سال می‌رسد و در کارگاهی بی‌جان و بی‌رمق، روزی چند رجی دارایی‌بافی می‌کند.

استاد رمضان رضایی تنها میراث‌دار هنر 800 ساله دارایی بافی که به عنوان پیر کهنه‌کار دارایی‌بافی یزد، نشان عالی هنری دریافت کرد، اکنون تنها استاد دارایی‌بافی است و به گفته خودش سال‌هاست که هیچ شاگردی برای یاد گرفتن هنر دارایی‌بافی نزد او مراجعه نکرده است.

عوامل تولید این برنامه عبارتند از:

تهیه کننده : انجمن سینمای جوانان مرکز یزد

تدوین : محمد مهدی بزرگ زاده


گالری تصاویر :