حمایت از کالای ایرانی | دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۷

دست دوستی صنایع آلاینده به حافظان محیط زیست - نمایش محتوای خبر

 

 

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما:


صنایعی که تا چند وقت پیش در زمره آلاینده ترین صنایع مستقر در دشت یزد اردکان بودند حالا با نصب تجهیزات ضد آلایندگی به صنعتی پاک تبدیل شده اند .

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما:

خبرگزاری صدا و سیما

برای نخستین بار در کشور ، دو مجتمع فولاد سازی در استان یزد به تاسیسات ضدآلایندگی تجهیز شده اند . این واحدها که پیشتر در لیست سیاه محیط زیست قرار داشتند در کمتر از چهار ماه موفق شدند با نصب این تجهیزات میزان ورود آلاینده ها به هوای پاک را تا صد در صد کاهش دهند.

در بازدیدی که به همراه جمعی از مدیران اداره کل حفاظت محیط زیست از این کارخانه های فولاد سازی داشتم با روش کار این تجهیزات بیشتر آشنا شدم.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد به من گفت در این روش با نصب هود های بزرگ بر بالای کوره فولاد سازی کلیه مراحل ذوب، تولید و شارژ کوره زیر هود صورت می گیرد. محمدرضا کوچک زاده گفت دود حاصل از فرایند تولید با استفاده ازلوله های تعبیه شده به بخش فیلترینگ منتقل میشود وسپس ذرات معلق دود در کیسه هایی قرار می گیرد.

با محسن فلاح مدیر یکی از واحدهای فولاد سازی در شهرستان اردکان همکلام شدم . او به من گفت با بهره گیری از این سیستم میزان خروج دود در کارخانه که تا قبل از این تا 20 درصد بود اکنون به طور کامل مهار شده و هیچ خروج دودی از محیط کارخانه وجود ندارد.

فرهاد فخرالدینی یکی دیگر از مدیران واحدهای فولاد سازی منطقه که واحد فولادی خود را به تجهیزات کاهش آلایندگی مجهز کرده می گوید برای تجهیز این واحد فولاد سازی به سیستم کاهش الایندگی 25 میلیارد ریال هزینه کرده است کاری که حالا هم رضایت مردم را به دنبال داشته و هم کارگران کارخانه را.

مهدی رضایی کارگر جوانی که چند سالیست در این کارخانه مشغول به کار است به من گفت تا چند ماه پیش نفس کشیدن در این کارخانه هم مشکل بود ولی خدا را شکر حالا هیچ مشکلی از نظر دود زایی دراین فولاد سازی نداریم.

سیدحسین سادات موسوی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد می گوید در استان یزد بیش از 3 هزار واحد صنعتی وجود دارد که حدود 700 واحد آن جزء واحدهای سنگین و آلاینده هستند .

به گفته وی در حال حاضر 110 واحد آلاینده در حالت هشدار زیست محیطی قرار دارند و تاکنون 170 واحد صنعتی هم توانسته اند با استفاده از روش های مختلف به سیستم های ضد آلایندگی مجهز شوند .

بر این اساس می توان گفت در استان یزد حدود 20 تا 30 درصد واحدهای صنعتی در زمره واحدهای آلاینده هستند که می توان با نصب این تجهیزات آن ها را به صنایع پاک و غیر آلاینده تبدیل کرد . کوره های آجر پزی ، واحدهای کاشی و سرامیک ، صنایع شیمیایی و فولاد سازی از جمله صنایع آلاینده در استان یزد هستند.