رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

دفاع از اولین پایان نامه با موضوع بیابان زدایی در مقطع دکتری در یزد - نمایش محتوای خبر

 

 

رئیس دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد:


اولین دانشجوی دکترای بیابان زدایی دانشگاه یزد از پایان نامه خود دفاع کرد.

رئیس دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد:

 رئیس دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد گفت: مطهره اسفندیاری دانشجوی دکترای بیابان زدایی دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد از پایان نامه خود با عنوان "بررسی نقش کمربند سبز کنار جاده ای مسیر دشت یزد - اردکان در کاهش غبار ریزشی و جذب برخی از عناصر سنگین" با موفقیت دفاع کرد.
دکتر حمید سودایی زاده استاد راهنمای این پایان نامه در خصوص اهمیت و هدف از انجام آن گفت: یکی از مهمترین آلاینده های هوای شهر یزد ذرات معلق است که مهمترین منابع ایجاد آن طوفان های گرد و خاک، فعالیت صنایع و کوره های آجرپزی است که در مجاورت شهر قرار دارند.
وی افزود: رشد سریع صنایع نظیر صنعت فولاد، ازدیاد وسایل نقلیه، عدم ارتقای وضعیت ترافیک شهر و اقلیم بیابانی این منطقه نیز باعث تشدید میزان ورود حجم ریزگردهای الوده به شهر یزد شده است.
وی اظهار داشت: گرد و غبارهای بیابانی حاوی مقادیر زیادی از عناصر مختلف از جمله فلزات سنگین هستند که باعث ایجاد مشکلات متعدد بر موجودات زنده بخصوص انسان می‌شوند.
وی با اشاره به راه حل های موجود برای کاهش آلودگی محیط زیست شهری  گفت: کاشت درختان و درختچه ها برای کاهش آلودگی بسیار مفید است. گیاهان سبز به عنوان یک فیلتر موجب جذب و انباشت آلاینده های هوا شده و در جهت کاهش سطح آلودگی در محیط نقش مهمی را ایفا می کنند.
دکتر سودایی‌زاده خاطر نشان کرد: هدف از انجام این تحقیق بررسی تاثیر کمربند سبز احداثی در حاشیه بزرگراه یزد در کاهش غبار ریزشی و جذب برخی عناصر سنگین و معرفی گونه های مناسب با توانایی بالا تر در کاهش گرد و غبار و آلاینده ها است.
وی یادآور شد: نتایج این پژوهش نشان داد که کمربند سبز می تواند گرد و غبار ریزشی را به میزان 47درصد کاهش داده و درختان کاشت شده در مجاورت بزرگراه عناصر سنگین را بطور معنی داری بیش از درختان منطقه غیر آلوده در اندام های خود جذب نموده و منجر به کاهش غلظت این مواد در ذرات گرد و خاک می شوند. همچنین با توجه به اینکه عکس العمل درختان مختلف در جذب عناصر سنگین یکسان نبوده باید در گسترش آتی کمربند سبز شهر یزد از گونه های درختی مناسب استفاده نمود.
به گفته وی نتایج این تحقیق می تواند در راستای تعامل دانشگاه یزد و دستگا های اجرایی، ازسوی اداره کل منابع طبیعی و سازمان حفاظت محیط زیست استان یزد مورد استفاده کاربردی قرار گیرد.