جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹
نمایش محتوای تولیدات ویژه

روزنامه های یزد

روزنامه های یزد


Loading the player...

کتابخانه وزیری یزد بزرگ‌ترین کتابخانه ناحیه مرکزی و جنوب ایران است و در شمار ده کتابخانه بزرگ ایران قرار دارد. نسخ خطی ارزشمند کتابخانه، مشتاقان بسیاری را از شهرهای دور به یزد می‌کشاند. وجود گنجینه اسناد، فرمان، قباله، و دیگر نوشته‌های تاریخی ویژه یزد؛ وجود گنجینه ارزشمندی از آثار نویسندگان و شاعران یزد؛ و وجود بیش از ۵۰۰۰جلد نشریه، سبب موقعیت خاص کتابخانه وزیری در منطقه شده‌است. درکتابخانه وزیری یزد وابسته به آستان قدس رضوی بیش از85 هزارنسخه شامل 800 عنوان نشریات نفیس از دوره قاجار تاکنون دردسترس محققان و پژوهشگران است.  وجود نشریات نفیسی همچون «ملک» و«ناصر» که دردوره پهلوی دریزد منتشر می شده اند وهمچنین نشریات بسیارقدیمی و ممتازی نظیر حبل المتین کلکته ، حبل المتین تهران، نوبهار مشهد، کاوه آلمان، کانون الشعرا و... آرشیو مطبوعات کتابخانه وزیری یزد را در کشور منحصر به فردساخته است.

از دیگرنشریات نفیس این مجموعه می توان به دوره کامل مجله های گوهر، هنرومردم، یغما، یادگار، ارمغان، بررسی های تاریخی، انجمن ادبی صائب، هنر و معماری، درس هایی ازمکتب اسلام یاد کرد که ازمنابع مهم ادبی و تاریخی کشور محسوب می گردند.

دوره کامل مجله" فرهنگ ایران زمین" توسط شادروان استاد ایرج افشار به این کتابخانه اهدا شده و درکمترآرشیوی درکشور موجود است .نفیس ترین سالنامه های آرشیو مطبوعات کتابخانه وزیری یزد نیزنظیر سالنامه های فرهنگ یزد، پارس، دنیا، نوردانش، اطلاعات سالیانه و... دردسترس دانش پژوهان می باشد.

قدیمی ترین نشریه موجود درآرشیو مطبوعات کتابخانه مذکور روزنامه حبل المتین کلکته می باشد .این روزنامه بسیار نفیس به همت سید جلال الدین حسینی کاشانی مشهور به موید الاسلام درشهرکلکته بمدت 40 سال منتشرشده و از نشریات مهم دوره قاجار و عصرمشروطه است که نسخه های آن اغلب به صورت قاچاق وارد ایران شده و خوانندگان فراوانی نیز داشته است و این درحالی است که نسخه های اصلی سال اول این نشریه بسیارنفیس به صورت چاپ سنگی (1311ق) در آرشیو این کتابخانه به چشم می خورد.

بسیاری ازنشریات قدیم و جدید این آرشیو به همت فرهیختگان کشور و نیز فضلای یزد به کتابخانه وزیری یزد اهدا شده است . هم اکنون بالغ بر70 عنوان روزنامه ونشریات علمی پژوهشی برای استفاده محققان حوزه رسانه در این کتابخانه دردست تهیه و اقدام می باشد.

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.