رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ آبان ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

روستای طزنج

با روستایی به نام طزنج در مهریز آشنا شوید، روستای خوش آب و هوایی که مردم اون از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند. طبیعت زیبای این روستا با آب و هوایی معتدل در ایام تعطیل، میزبان گردشگران و مسافران زیادی است. 

این روستا در دهستان میانکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۴۶ نفر (۸۲خانوار) بوده‌است..

استان یزد دارای حدوداً ۵۰۰۰ روستا و آبادی با تنوع بسیار از نظر اقلیمی و جغرافیایی است. در این شهر و روستاهای اطراف ساختمایه غالب خشت و گل است. البته با توجه به وجود ارتفاعات شیركوه در غرب یزد، در برخی از دره های این كوه آبادی های سرسبزی نیز وجود دارد. با یك مطالعه و بررسی كلی می توان از نظر ریخت شناسی، تنوع در بافت روستاهای یزد را به گونه های زیر بیان كرد: روستاهای دشتی و روستاهای كوهپایه ای از لحاظ جغرافیایی و روستاهای باغ محله ای و روستاهای قلعه ای از نظر الگوی كالبدی. روستاها و آبادی های واقع در دشت خشك و كویری یزد را می توان در ۲ گروه عنوان كرد. نخست روستاهای كوچكی كه در كنار یك قلعه قدیمی ساخته شده اند، مانند عزآباد، زارچ، سرو سفلی. خود این آبادی ها دارای بارو نبوده و در مواقع ضروری اهالی به قلعه ها پناه می برده اند. دیگری روستاهای بزرگ و كوچكی هستند مانند یزد، اردكان، ابرقوه، عقدا و... كه دارای بارو، كهندژ، شارستان و در مواقعی ربض (حومه) بوده اند .روستای "طزنج"با500 نفر جمعیت در 15 كیلومتری شمال مهریز و جزو دهستان میانكوه می باشد .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.