جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

زخم خاموش - نمایش محتوای صدا

 

 


مستند رادیویی روزهای پنج شنبه رأس ساعت 13:10 به مدت 20 دقيقه از رادیو يزد پخش مي شود .در این برنامه سعی می شود به موضوعات مختلف اجتماعی مبتلا به جامعه به ویژه در استان یزد، موضوعات فرهنگی و همچنین اقتصاد مقاومتی، اشتغال و کارآفرینی به ویژه اشتغال زنان و زنان سرپرست خانواده، گردشگری و صنعت توریسم در استان ، موضوعات مختلف ... در قالب مستند پرداخته شود .

تهيه كننده : فرانک سعیدی

گوينده :  امید حسین مرشدی

نويسنده : فرانک سعیدی

صدابردار : علی دهقانی زاده

مستند رادیویی روزهای پنج شنبه رأس ساعت 13:10 به مدت 20 دقيقه از رادیو يزد پخش مي شود .در این برنامه سعی می شود به موضوعات مختلف اجتماعی مبتلا به جامعه به ویژه در استان یزد، موضوعات فرهنگی و همچنین اقتصاد مقاومتی، اشتغال و کارآفرینی به ویژه اشتغال زنان و زنان سرپرست خانواده، گردشگری و صنعت توریسم در استان ، موضوعات مختلف  ... در قالب مستند پرداخته شود .

نیدل‌استیک که در گفتار پزشکی نیدل‌استیک شدننامیده می‌شود یا زخم سر سوزن٬ در بین کارکنان جامعه پزشکی و سلامت و نیز سازمان‌های بیمه‌گر٬ به هر نوع سوراخ شدن پوست توسط سوزن یا شئ نوک تیز به صورت تصادفی و در هنگام مداخلات پزشکی یا پرستاری گفته می‌شود. زخم سر سوزن توسط یک سرنگ نو و استریل به‌ خودی خود هیچ خطری را بدنبال ندارد. بزرگترین نگرانی زمانی بروز می‌کند که سوراخ شدن پوست توسط یک سرنگ استفاده‌ شده و آلوده به خون بیمار باشد که در این میان بیشترین خطر برای ابتلا به ویروس هپاتیت B (HBV)٬ هپاتیتC (HCV) و اچ‌آی‌وی(HIV)  یا ایدز منجر به نگرانی خواهد شد.

از این بین میزان آلودگی با ویروس هپاتیتB با بیشترین احتمال (حدود۳۰درصد) و ویروس ایدز با کمترین احتمال (حدود 8 درصد) قرار دارد و ویروس هپاتیتC با احتمال متوسط آلودگی (بین ۳ تا ۵ درصد) مابین این دو قرار می‌گیرد.

درصورت بروز زخم سوزن‌زدگی هنگام درمان بیمار سروپوزیتیو و با توجه به واکسیناسیون پرسنل پزشکی-بهداشتی علیه هپاتیت بی بیشترین تمرکز بر هپاتیتC با توجه به احتمال پایین ابتلا به ایدز قرار می‌گیرد. در مرحلهٔ ابتدایی حادثه آزمایش کلی ابتلا به هپاتیت انجام می‌گیرد و درصورتی‌که سالم باشد پس از شش هفته(۴۰ روز) و در دومین مرحله آزمایش ویروس هپاتیتC  (HCV RNA) انجام می‌گیرد و در سومین مرحله پس از سه ماه(۹۰ روز) آزمایش همزمان ار.ان.ای ویروس (HCV RNA) و پادتن آن (HCV Antibody) انجام شده و در مرحله چهارم یا پایانی و پس از شش ماه تنها آزمایش پادتن (HCV Antibody) انجام می‌پذیرد تا شخص اطمینان یابد که آلوده نشده است.

گام‌های پیشگیرانه در سطح‌های مختلف شامل کاهش یا حذف استفاده از وسایل نوک تیز و برنده تا آنجاکه ممکن است٬ مهندسی کنترل٬ کنترل‌های اداری از جمله آموزش و ارائه منبع کافی٬ استفاده از ابزار (بجای انگشتان دست) و دوری‌ جستن از دست به دست کردن ابزار نوک تیز و برنده و احتیاط به ‌ویژه برداشتن و گذاشتن درپوش سوزن در سرنگ که یکی از مهم‌ترین دلیل‌های زخم سر سوزن است. خط مشی های بهداشتی و استاندارد عملکرد در مورد برداشتن و گذاشتن درپوش سرنگ‌ها همواره بهترین و ایمن‌ترین روش را پیش روی پرسنل قرار می‌دهد. در تمام بخش‌های بیمارستانی و سلامت و بهداشت سیفتی باکس و ظروف جمع‌آوری پسماندهای تیز و برنده مانند سوزن و ... باید قرار داده شده و پرسنل موظف به قرار دادن همه ابزار تیز و برنده دورانداختنی در این جعبه‌ها شده‌اند. جعبه ها بنا به منبع‌های مالی مرکز درمانی یا از جنس پلاستیک درجه یک یا فلزی و با محل ویژه جهت قلاب کردن سوزن از سرنگ جهت جدانمودن آن هستند.

در بیشتر کشورهای پیشرفته جابه جایی و حرکت پرسنل پزشکی-بهداشتی با سرنگ بدون درپوش جرم محسوب شده و مستوجب جزاهای سنگین اداری می‌باشد.

مستند "زخم خاموش" به موضوع نیدل استیک پرداخته است . در این مستند با پرستاری که در معرض نیدل استیک شدن قرار گرفته است گفتگو می شود.  پرستار از تجربه خود می گوید و یک کارشناس درباره راه های پیشگیری و همچنین علائم آن صحبت می کند .

سال تولید: 1396