جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

سبوی عشق - نمایش محتوای صدا

 

 


برنامه سبوی عشق، برنامه ویژه ماه محرم است که به پخش نوحه هیِئت های عزاداری استان یزد اختصاص دارد.این برنامه هر روز رأس ساعت 20:00 به مدت 55 دقيقه از صداي مركز يزد پخش مي شود.
Loading the player...

برنامه سبوی عشق، برنامه ویژه ماه محرم است که به پخش نوحه هیِئت های عزاداری استان یزد اختصاص دارد.این برنامه هر روز رأس ساعت 20:00 به مدت 55 دقيقه از صداي مركز يزد پخش مي شود.

آیین عزاداری سالار شهیدان، اباعبدالله‌الحسین(ع) در استان یزد، یکی از باشکوه‌ترین مراسمی است که در سطح کشور انجام می‌شود. جوانان یزدی چند روز مانده به محرم، کار خود را با سیاه پوش کردن مساجد، حسینیه‌ها، بستن پرچم‌های عزا و به خصوص آماده کردن اشعار و نوحه‌های هیئت‌های عزاداری آغاز می‌کنند و با شروع ماه محرم، پير و جوان به حرمت سیدالشهدا لباس مشكي بر تن کرده و به منظور اقامه عزا در مساجد و حسینیه‌ها حاضر می‌شود.

يكي از شاخصه هاي فرهنگي استان، هيئت هاي عزاداري آن است. معمولا هر محله هيئتي دارد كه تمام توان خود را بكار مي بندد تا در ايام محرم، نوحه ي قابل توجهي اجرا نمايد. چنين همتي باعث شده تا يزد در نوحه سرايي و نوحه خواني به عنوان شهري صاحب سبك شناخته شود. در اين برنامه به معرفي مختصر هيئت هاي شاخص يزد و پخش نوحه خواني ايشان در سالهاي مختلف پرداخته مي شود و در مقدمه هر نوحه، متني متناسب با آن قرائت مي گردد.

تاریخ تولید: 1394

تهيه كننده : حمیدرضا امیری

گوينده :  علی بهروییان

نويسنده : علی بهروییان-ندا هوشمند

صدابردار : حسین شفیع

گزارشگر : حمید رضا امیری