رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

شاخه نبات - نمایش محتوای صدا

 

 


برنامه شاخه نبات، برنامه ای فرهنگی است که به معرفی و بررسی فرهنگ عامه (فولکلور) مردم یزد می پردازد . این برنامه روزهای یکشنبه رأس ساعت 22:35 به مدت 25 دقيقه از رادیو يزد پخش مي شود .

تهيه كننده : حمیدرضا امیری

گوينده :  الهه دهقان پور

نويسنده : ندا هوشمند

گزارشگر :  زهرا دهقانی زاده

صدابردار : علی دهقانی زاده ، جمال فلاح ، اسماعیل الطاف

برنامه شاخه نبات، برنامه ای فرهنگی است که به معرفی و بررسی فرهنگ عامه (فولکلور) مردم یزد می پردازد . این برنامه روزهای یکشنبه رأس ساعت 22:35 به مدت 25 دقيقه از رادیو يزد پخش مي شود .

سرزمين‌ یزد جلوه‌هايي‌ از باشكوه‌ترين‌ و درخشان ترين‌ ميراث‌ فرهنگي‌ و تمدن‌ كهن‌ ادوار مختلف‌ تاريخي‌ ايران‌ را در خود جاي‌ داده‌ است‌. تاريخ‌ سكونت‌ انسان‌ در اين‌ خطه‌ از هزاره‌ سوم‌ پيش‌ از ميلاد فراتر رفته‌ است‌، به‌ طوري‌ كه‌ در عهد پيشداديان‌ طوايف‌ در حال‌ كوچ‌ از بلخ‌ به‌ پارس‌، اين‌ سرزمين‌ را يزدان‌، ناميدند و از آن‌ زمان‌ به‌ بعد يزد محل‌ عبادت‌ شد. از مهمترين‌ مراكز اسكان‌ اوليه‌ اين‌ سرزمين‌ به‌ مهرپادين‌ (مهريز) فهرشان‌، پهره‌ (فهرج‌)، خورميش‌، ادر (اردكان‌)، شواز، قلاع‌ موبدان‌ (ميبد)، طرنج‌، عقدا و اشكذر مي‌توان‌ اشاره‌ كرد. این شهر به‌ عنوان‌ محلي‌ پاك‌ و مقدس‌ در رأس‌ تمام‌ آبادي‌هاي‌ مزبور قرار داشته‌ است‌.

یزد اولین شهر خشتی ، دومین شهر تاریخی جهان بعد از شهر ونیز ایتالیا و از سرزمین های کهن و تاریخی ایران زمین است.

معرفی محلات قدیمی یزد ،معرفی آداب و رسوم و سنت هاي محلي و بومي مردم استان، معرفی صنایع دستی و همچنین معرفی شخصیت های فرهنگی و هنری استان از اهداف برنامه «شاخه نبات» است .

گزارشگر برنامه در هر قسمت به  یکی از محلات قدیمی یزد سر می زند و با مردم آن محله درباره قدمت و تاریخچه آن و همچنین  آداب و رسوم مردم آن جا گفتگو می کند . 

سال تولید: 1396