جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹
نمایش محتوای تولیدات ویژه

شفافیت در شوراها

شفافیت در شوراها


دانلود

اولین بحث یک طرح مسئله است که چرا جلسات شوراها باید شفاف باشد؟ 
در این بین شوراها و کمیسیون ها به یک سری کلیت های مبهم و بی مسئولیت یا به تعبیری مسئولیت ناپذیری تبدیل شده اند. و گویا اساساً خیلی وقتها این نهادها و تشکل ها برای فرار از پاسخگویی شکل می گیرد. 
مواردی داریم که شوراها و کمیسیون ها تصمیمی را می‌گیرند ولی آن تصمیم و مصوبه خوب و درست علنی نمی شود و بسیاری از تصمیماتی که گرفته شده که خود آن مکانیسم معیوب بوده است، خود آن هم علنی نشده است.
 درواقع هیچ مسولیتی به فرد برنمی گرد و نتیجه طبیعی این روند شامل ضعف کارشناسی و کاهش کیفیت طرح ها می شود. برای اینکه در جلسه شرکت کنید نیازی نیست که حتی یک دقیقه قبل از جلسه از موضوع جلسه آگاه شوید. شما به جلسه فراخوانده می شوید و در جلسه اساساً متوجه می شوید که طرح بحث چیست و همانجا به نوشته نگاه می کنید و هر تصمیمی که بخواهید می گیرید و بیرون می آیید و پول زیادی هم بابت حق الزحمه ای که در جلسه شرکت داشتید، می گیرید.
هیچ زحمتی ندارد مگر آنکه خود آن کمیسیون مسئولیت هایی را تحمیل کند که این به کیفیت افراد بر می گردد که آن هم نه قابل ارزیابی است و نه ناقابل نظارت. خلاصه بسیار سازوکار معیوب، سطحی، ابتدایی و ناقص و نارسی طراحی شده در انبوه و تعددی از سازوکارهایی که برای شوراها در کشور داریم. در حالی که نمایندگان برای مثال برای شوراهایی که ما انتخابشان می کنیم مثل مجلس، شورای شهر و روستا و ... اینها وکلای مردم هستند و راجع به کاری که به آن ها سپرده شده باید پاسخگو باشند و بدون شفافیت این جلسات، امکان پاسخگویی وجود نخواهد داشت. اساساً تا شما اطلاعی نداشته باشید که چه خبر است چه طور می توانید مسئولیت پذیری را مطالبه کنید که در مقابل عملکرد پاسخ بگوید. وقتی اتحاد نداشته باشد کاری مهمل و بی معنایی است.
در قانون اساسی اصل 84 ذکر شده که هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در تمام مسائل داخل و خارج کشور اظهارنظر کند. از آن طرف مطابق اصل ۶۷ نمایندگان مجلس سوگند می خورند که در انجام وکالت و توجه به استقلال کشور، آزادی مردم و تامین مسائل آن ها در کلمه ها، نوشته ها و اظهارنظرها امانت و تقوا را رعایت کنند. اما اینها چطور می خواهد احراز و ارزیابی شوند. از بین مصادیق که داریم بقیه موارد مهمترین محورهایی هست که ما برای تنوع جلسات شورایی و نمادهای کمیسیونی مد نظر داریم، این محورها به طور کلی ضروری است. حال شما ممکن است یکی از این محورها را برای یک شورای خاصی کمتر یا بیشتر و یا اضافه کنیم که این بحث اقتضایی خاص آن شورا است که قابل فکر و بحث و طرح است. اما آنچه که در اینجا مطرح می‌شود خیلی کلی و عمومی است.
محور اول پخش زنده جلسات شورا است که دوتا زیرمحور و مولفه دارد: پخش زنده جلسات شوراها و دسترسی به آرشیو جلسات. یعنی این جلساتی که برگزار می شود باید هم پخش زنده صوتی تصویری داشته باشد در سایت یا در جاهای دیگر و از آن طرف این موارد آرشیو شود که بعداً بتوان به آن دسترسی داشت.
اگر دقت کنید یک شورای شهر کلمبیا از شهرهای ایالات متحده داریم که قسمت پایین سمت چپ قسمتی دارد که می توانید به آنجا وارد شوید و جلسه را به صورت زنده نگاه کنید یا به آرشیو ویدئوها دسترسی پیدا کنید که فرد می‌تواند ببیند که در گدشته چه اتفاقی افتاده است.
یا اینجا یکی از شهرهای استرالیا به اسم ملتون است که مربوط به جلسات می باشد و توضیح داده شده که جلسات ضبط می‌شود و فایل صوتی آن موجود است که می توان به صورت زنده گوش داد و هم قابل دانلود است که افراد می توانند به آن دسترسی پیدا کنند.
محور بعدی که می خواهیم روی آن تمرکز کنیم بحث خلاصه مکتوب مذاکرات است. در این خلاصه هم باید مشخصات جلسه ذکر ‌شود که آن کمیته اگر زیر کمیته ای دارد، تاریخ یا مکان یا ... بوده و خلاصه ای از اینکه در گفتگوها چه گذشته است، در آنجا ذکر شود.
یک نمونه برای شورای شهر نیویورک در کشور ایالات متحده ذکر شده است که یک سندی است که اسم کمیته، در چه تاریخی، مدت زمان آن کی آغاز شده، عنوان جلسه چه بوده، جزئیات جلسه به چه ترتیب و ویدئویی جلسه، حتی اینکه دستور جلسه و مشروح جلسه چه بوده است که افراد می توانند به طور کامل به همه اطلاعات دسترسی پیدا کنند.
شهر دیگر کلایدن انگلستان است یک نمونه از فرمی که از خلاصه مذاکرات تهیه شده است که افراد می‌توانند به آن دستیابی پیدا کنند.
محور بعدی بعد از خلاصه و چکیده، مشروح مذاکرات است. در اینجا تجربه شهر شیکاگو را بررسی می کنیم. همانطور که دقت می کنید یک سندی ارائه شده است که هر چند ثانیه یکبار نه تنها به متن کاملی که مطرح شده است می توانید دسترسی داشته باشید بلکه دقیقاً به شما می‌گوید که این در چه ثانیه و در چه دقیقه ای اتفاق افتاده است. این کار از ابتدا شروع می شود و حضور و غیاب می کند و می گوید که الان منشی حضور و غیاب را شروع می کند و یکی یکی اسامی را می خواند. در واقع از همان ابتدا همه این ها را داریم.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.