جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

شفق - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

شفق

Loading the player...

صدا و سیمای مرکز یزد گوشه ای از زندگی فقیه فقید آیت الله محمد حسین بهجتی اردکانی را در قالب مستند «شفق» به تهیه کنندگی مهدی شاکر به تصویر کشیده است .

محمد حسین بهجتی اردکانی، شاعر و امام جمعه شهرستان اردکان یزد بود. او با تخلص «شفق» شعر می‌سرود. وی در شامگاه ۲۹ مرداد ماه ۱۳۸۶ ه. ش در سن ۷۳ سالگی درگذشت.

او در سال ۱۳۱۳ خورشیدی در اردکان و در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. خود می‌گوید پدرش کاسبی ساده و مادرش خانه‌دار بوده‌است.

مرحوم بهجتی شاعری بود توانمند که ظرافت و دردمندی و دینداری و روشنگری را در این هنر خود به نمایش می‌گذاشت و ذوق سرشار همراه با دانش گسترده را در زبان فاخر خود به کار می‌گرفت. او یکی از نامداران این عرصهٔ مبارک بود. امّا پیش و بیش از آن شخصیت او را باید در دانشمندی و دینداری او جستجو کرد.وی شاگرد سید روح الله خاتمی نیز بوده و پس از تصدی مسئولیت نمایندگی ولی فقیه و امامت جمعه یزد توسط آیت‌الله خاتمی به‌امامت جمعه اردکان منصوب شد.

وی را اولین شاعر شعر انقلاب اسلامی دانسته‌اند.وی شعر را از نوجوانی آغاز کرده بود و در سوگ علما از جمله بروجردی مرثیه سروده بود که بر سر زبانها بود. پس از سخنرانی امام خمینی علیه طرح انجمن‌های ایالتی و ولایتی و اعلان آن در صفحات اول روزنامه‌ها استاد بهجتی (شفق) قصیده‌ای با مطلع: «درود باد بر این انقلاب پاک، درود/ که زیر سایهٔ آن جان ملّتی آسود» سرود که نخستین شعر انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی معرفی شده‌است.شعر مشهور «هرچه که بیند دیده/ خدایش آفریده» که در کتب ابتدایی بوده از اوست.

عوامل تولید این برنامه عبارتند از :

تهیه کننده : مهدی شاکر

کارگردان :مهدی کارگر شورکی

تدوینگر : مهدی کارگر شورکی

تصویربردار : فرهاد چراغی

نویسنده : فاطمه دانایی

گوینده : معصومه پورحسینی

 

گالری تصاویر :