رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

شناسایی ٦٠٠ بیمار مبتلا به هپاتیت سی در استان یزد - نمایش محتوای خبر

 

 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز یزد،


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد: به مناسبت روز جهانی هپاتیت ، بیماران هپاتیتی می توانند با حضور در مراکز درمانی، با هزینه کم و تعرفه دولتی درمان شوند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز یزد،

محمدرضا دهقانی با اشاره به شعار روز جهانی هپاتیت ۲۰۱۹ "سرمایه گذاری برای حذف هپاتیت" گفت: استان یزد با استقرار کلینیک هپاتیت در مرکز جامع خدمات سلامت نیکوپور برای همه بیماران شناسایی شده هپاتیت، تشکیل پرونده داده است و مراحل درمانی آن‌ها را با هزینه‌های کم و با تعرفه دولتی انجام می‌دهد.شناسایی حداقل ٦٠٠ بیمار مبتلا به هپاتیت سی در استان
وی افزود: این بیماران با مصرف دارو‌های جدید به مدت سه تا شش ماه می‌توانند به طور کامل درمان شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با بیان اینکه از ۱۸۶ هزار بیماری هپاتیت سی در کشور ، ۶۰۰ نفر در استان یزد به این ویروس مبتلا هستند گفت: با درمان کامل ، هم فرد از خطر احتمال ابتلا به سرطان کبد نجات می‌یابد و هم حذف این ویروس خطرناک در استان یزد میسر می‌شود.
دهقانی با تاکید بر اینکه خدمات تشخیصی و درمانی این بیماری نیازمند حمایت مالی مردم و خیران است گفت: شماره حساب ۸۰۰۰۰۸۰۰ با شناسه واریز ۹۸۰۲۳۰۱۰۰۰۰۰۰۲۹۱۳ بنام دانشگاه علوم پزشکی یزد برای کمک‌های خیری درمان هپاتیت سی در نظر گرفته شده است.
بیماری هپاتیت در ۹۰ درصد موارد بدون علائم است و زردی ، درد شکم، بی اشتهایی، کاهش وزن، خستگی زودرس، اِدِم  از علائم این بیماری به شمار می رود.
هپاتیت سی بیشتر در تزریقات مشترک و استفاده از سوزن و سرنگ آلوده و همچنین رفتار‌های جنسی پرخطر و بیماران تحت دیالیز و هپاتیت بی از طریق مادر به جنین، خون آلوده و در بین اعضای خانواده فرد آلوده منتقل می‌شود.
طبق بررسی‌های انجام شده در کشور حدود یک میلیون و چهارصد هزار نفر به هپاتیت بی و حدود ۲۰۰ هزار نفر به هپاتیت سی مبتلا هستند.
ششم مرداد ماه مصادف با ٢٨ جولای با عنوان روز جهانی هپاتیت نامگذاری شده است.