جهش تولید | چهارشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۹

علم هایی در مه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

علم هایی در مه

Loading the player...

تولید سیمای شبکه تابان سفرنامه اربعین خود را در قالب مستند گزارشی علم هایی درمه در یک برنامه 42 دقیقه ای برای مخاطبان خود به تصویر می کشد.

چهل روز گذشت... در آن غروب خون آلود، هنگامی که خنجر شقاوت ها و نامردی ها، گلوی آخرین مبارز را درید، آن گاه که زنان و فرزندان داغدیده در میان رقص شعله های آتش خیمه هایشان، به سوگ مردان در خون غلتیده خود نشسته بودند، دشمن به جشن و سرور ایستاد، خیابان ها و کاخ ها را برای جشن ها مهیا ساخت و به انتظار ماند تا در میان دل های چون لاله پر خون اسرا به برپایی جشنی تمسخرآمیز بپردازد. اما زینب، این ستون پابرجای کاروان اسرا همه چیز را به گونه ای دیگر رقم زد. به راستی چه کسی می داند چگونه زینب با وجود سنگینی کوهی از مصائب بر شانه هایش، بغض غم ها را فرو داد و قدم بر قله رفیع عزت و آزادگی گذاشت.

پیاده روی شیعیان و مسلمانان و بلکه از تمام ادیان در ایام اربعین حرکتی است که در تمام طول تاریخ از ابتدا تا بحال سابقه نداشته، امروز توسط شیعیان جهان در حال شکل گرفتن است. شیعه- بی آن که بداند- بزرگ ترین پیاده روی را در جهان و بزرگ ترین اجتماع را در میان مسلمانان رقم زده و این همایش در ایام اربعین سید و سالار شهیدان هر ساله بر پا می شود.

هر سال میلیونها نفر برای ایام اربعین خود را به کربلا می رسانند تا تنهایی امام را در سال ۶۱ هجری به سوگ بنشینند. وقتی پای در این مسیر می گذاری پیر و جوان، کودک و نوزاد و نوجوان، معلول و سالم، فقیر و غنی، همه و همه به چشم می خورند. در میان این عاشقان، زائرانی از کشورهای مختلف می توانی ببینی. تمام این زائران پیاده توسط مردم میهمان نواز عراق با نهایت خضوع پذیرایی می شوند و اعتقاد دارند که باید منت زائر را کشید.

تولید سیمای شبکه تابان در این راستا سفرنامه ای را تهیه و تولید نموده است .این مستند به مدت 42 دقیقه جمعه صبح ساعت 9:50 و تکرار آن درروز اربعین  ساعت 20 به روی آنتن می رود .  

سال تولید: 1395

تهیه کننده : علی محمد خادمی 

کارگردان ، تصویربردارو تدوین : مهدی کارگر شورکی

گوینده متن : عباس سلیمی

صدابردار استودیو : علی دهقانی زاده