رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

غارتگران میراث فرهنگی در اردکان به دام افتادند - نمایش محتوای خبر

 

 

سرهنگ سیدرضا صادقیان:


فرمانده نیروی انتظامی شهرستان اردکان از دستگیری 5 تن از حفاران غیرمجاز محوطه‌های تاریخی قلعه انجیرآوند مشهور به روستای «بهشت گمشده» در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ سیدرضا صادقیان:

سرهنگ سیدرضا صادقیان گفت: روز گذشته برخی از ساکنان این روستا  با پلیس تماس گرفتند و  حفاری غیرمجاز در این منطقه را گزارش کردند . این مسئول انتظامی افزود به دنبال دریافت این گزارش ، نیروهای یگان نیروی انتظامی اردکان پس از هماهنگی‌های لازم و اخذ دستور قضایی وارد عمل شدند. به گفته وی در این عملیات  5 نفر از سوداگران و غارتگران میراث فرهنگی دستگیر شدند که پرونده آنها برای بررسی به مقامات قضایی تحویل داده شد.

وی افزود: عوامل این گروه طی چندشب گذشته اقدام به حفر در قلعه تاریخی روستای یادشده کرده  بودند که خوشبختانه با اقدام به موقع چندتن از اهالی روستای انجیرآوند، و با اطلاع رسانی به موقع به نیروهای انتظامی از انجام نیت سوء آنها جلوگیری شد و تجهیزات حفاری آنها و تعدادی ادوات مورد نیاز حفاری برای تکمیل پرونده و سیر مراحل قانونی ضبط گردید.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان اردکان ضمن تشکر از عکس العمل به موقع اهالی روستای انجیرآوند، اطلاع‌رسانی به موقع در زمینه وقوع تخلفات در زمینه های مختلف بویژه عرصه میراث فرهنگی را وظیفه همه افراد جامعه دانست.

سرهنگ صادقیان افزود مردم می‌توانند برای اعلام گزارش کشف اشیای تاریخی، تخریب و یا انجام حفاری‌های غیرمجاز سریعاً با نیروی انتظامی یا یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان تماس بگیرند تا با اقدام به موقع از وقوع جرائم این حوزه و تعرض به آثار ارزشمند تاریخی که جبران‌ناپذیر است، جلوگیری شود.

سرهنگ صادقیان ادامه داد بنابر گزارش های شاهدین و بومیان روستا متعرضین به قلعه تاریخی انجیرآوند از اهالی استان یزد بوده که قبلا به این روستا رفت و آمد داشته اند.

وی افزود:  قلعه تاریخی روستای انجیرآوند از آثار باستانی مربوط به دوره صفویه است که هنوز در لیست آثار ثبتی کشور قرار نگرفته است.