رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

غارهای استان یزد

غارهای استان یزد


Loading the player...

دانلود

1200 نمونه آن در سراسر سرزمین ما ایران ،پیدا و ناپیداست .

غار این نخستین مسكن انسان از منظرباستان شناسی ، جغرافیا ، علوم زیستی و زمین شناسی حائز اهمیت است .

نگاهی به غارهای استان یزد

یزد در قلب اقلیم ایران قرار دارد . در طی قرنها مغز تن تبدار كویر ، در اثر استرس لایه های خاك ، دچار چین خوردگیهای بسیار شده است . با عنایت به تعدادقریب به 40 غار در استان یزد ، مجال اندك ، ما را بر آن داشت كه به موارد مهمتر این غارها بپردازیم ، كه غار" اشكفت یزدان" یكی از آنهاست ، كه در 45 كیلومتری عقدا واقع است .

اشكفت در گویش مردم یزد ، به معنای شكاف یا غار است .

قطر بزرگ غار از سمت دهانه به سمت انتها از 60 متر به 45 متر كاهش می یابد . سه چكیده یا" استالاگمیت" در وسط غار خود نمایی می كند .یكی از این استالاگمیت ها غول پیكر و حدود 3متر و 80 سانتیمتر ارتفاع دارد و دو چكیده دیگر 1متر و 20 سانتیمتر ارتفاع و حدود 40 سانتیمتر قطر دارد . لازم به ذكر است این غار برای كیش زرتشت قابل احترام و تا حدودی مقدس می باشد ، زیرا در قرن نهم هجری به مدت سی سال محل نگهداری مخفی آتش بوده است . امروزه هم علاوه بر راه ورودی دشوار ، هر ساله تعدادی از زرتشتیان هند به این محل می آیند و شبی را در این غار به سر می برند غار شگفت انگیز " نباتی " با آن بلورهای نبات مانند و سفید رنگ ، عروس غارهای استان یزد است كه هنوز صدای چكه های آب را می توان در آن شنید . غار نباتی جزو غارهای فعال شناخته می شود كه در آن غار زایی و رسوب گذاری با سرعتی بسیار كم از گذشته در حال تداوم است .

ورودی غار به شكل دایره ای به قطر یك و نیم متر است كه در سالهای اخیر در سمت غربی دهانه اصلی ، ورودی دیگری حفر نموده اند كه ورود را آسانتر نموده است . غار نباتی با سمفونی سكوت رنگها و سنگهایش بی انتها می نماید . آنجا كه می پنداری غار به آخر رسیده است ، صدای قطره ای آب به ما می گوید كه غار هنوز زنده است و دهلیزهایش دارد در دل سنگها نفوذ می كند . انواع غارها در سراسر گیتی پراكنده اند كه هر یك نقدی به تاریخ هستی و انسان دارد . شناخت هر غار دریافت گوشه ای از حیات جهان و جهانیان است و این زیبایی غارها امانتی است به دست نسل معاصر ، تا آیندگان آنرا در اختیار گیرند .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.