رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

قطب نساجی کشور در آستانه تعطیلی - نمایش محتوای خبر

 

 

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز یزد،


صادرات مواد اولیه صنایع نساجی از سوی واحدهای پتروشیمی کشور برغم نیاز داخلی، صنایع نساجی استان یزد را با خطر رکود و تعطیلی مواجه کرده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز یزد،

 رئیس انجمن نساجی استان یزد گفت: حال صنعت نساجی استان این روزها خوش نیست و تارو پود نساجی یزد به کمبود مواد اولیه، افزایش قیمت ها و مشکلات گمرک گره خورده است.
دستمالچیان افزود: این مشکلات  سبب شده تا ظرفیت تولید واحدهای نساجی یزد به نصف و حتی کمتر کاهش پیدا کند و این صنعت صد ساله در آستانه تعطیلی قرار بگیرد.قطب نساجی  کشور در آستانه تعطیلی
وی با اشاره به این که مواد اولیه مورد نیاز واحدهای نساجی، تولید داخل و از مشتقات نفت است، گفت: متاسفانه به دلیل افزایش نرخ ارز ، بسیاری از واحدهای پتروشیمی به دلیل صرفه اقتصادی مواد را صادر می کنند و به همین دلیل ما شاهد کمبود مواد اولیه در واحدهای نساجی استان و کشور هستیم.
اما به گفته تولید کنندگان و فعالان عرصه نساجی تا به حال حمایت چندانی  از این صنعت صورت نگرفته است و مصوبات این جلسات بر روی کاغذ باقی مانده و عملی نشده است.
سرپرست معاونت اقتصادی استاندار در گفتگو با خبر20 با اشاره به بررسی این موضوع  با انجمن نساجان و پوشاک استان گفت: مقرر شد نشستی در روز پنجشنبه با حضور دستگاه صنعت، معدن وتجارت و ذینفع های بخش خصوصی یا دولتی برای ارائه راهکارهایی در خصوص رفع مشکلات برگزار شود.
عظیمی زاده افزود: راهکارهایی را که بخش خصوصی و دولتی دراین نشست، ارائه خواهد داد و در استان قابل حل است، پیگیری خواهیم کرد.
وی گفت: اگر بخشی ازاین راهکارها مربوط به فضای کسب وکار کلی شود نیز این راهکارها را انعکاس خواهیم داد.
نساجی یزد از مهمترین و قدیمی ترین صنایع در یزد است.
استان یزد با فعالیت 3700 واحد صنعتی چهارمین استان صنعتی کشور شناخته شده است که براساس آمار سازمان صنایع و معادن استان، صنعت نساجی با دارا بودن 2000 واحد صنعتی 25 درصد اشتغال استان را به خود اختصاص داده و رتبه دوم کشوری را از آن خود کرده است. 
همچنین استان یزد با تولید هشتاد درصد رومبلی کشور و نود درصد روفرشی  رتبه اول کشور را ازآن خود کرده است.