جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

قنات - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

قنات

Loading the player...

تولید سیمای شبکه تابان مستند قنات را جهت معرفی این يگانه منبع تامين آب آشاميدني و كشاورزي در زمانهاي قديم و چگونگی کاربرد آن تهیه و تولید نموده است .

قنات یا کاریز یکی از شگفت انگیزترین کارهای دسته جمعی تاریخ بشری است که برای رفع یکی از نیازهای مهم و حیاتی جوامع انسانی، یعنی آبرسانی به مناطق کم آب و تأمین آب شرب انسان و زراعت و کشاورزی با کارگروهی و مدیریت و برنامه ریزی به وجود آمده است.

گذشتگان و نیاکان ما با امکانات کم اما پشتکار و اراده قوی، میراثی ماندگار برای نسل جدید به یادگار گذاشتند که وظیفه همه ماست که به خوبی از آن مراقبت کنیم. اگر بخواهیم تاریخ یزد را به خوبی بشناسیم باید ابتدا تاریخ آب را بررسی کنیم زیرا شناخت تاریخ یزد بدون شناخت تاریخ آب میسر نیست. گذشتگان ما با همت و خرد جمعی، بدون داشتن ابزاری مدرن، با حفر قنوات و استحصال آب زیرزمینی، عمران و آبادانی را در منطقه پایه‌ریزی کردند و یزد آباد امروز،حاصل این زحمات است. قنات‌ها رمز و رموز زیادی را در خود دارند و درس‌های زیادی در مورد آداب و رسوم و عقاید گذشتگان را می‌توان از روی آن فهمید که درس پشتکار، همیاری، تعاون، دوراندیشی، انجام کارهای پرهزینه برای استفاده نسل‌های آینده، اعتقاد و تقدس آب و کشاورزی از درس‌هایی است که از حفرکنندگان قنات می‌توان آموخت.

موقعيت كويري استان يزد كه طبيعتا كم آبي جزء لاينفك آنست مردم استان يزد را به قناعت پيشگي و سخت كوشي سوق داده است .البته اين خصائص ريشه در گرايش هاي مذهبي نيز دارد . قنات بعنوان يگانه منبع تامين آب آشاميدني و كشاورزي در زمانهاي قديم از اهميت ويژه اي برخوردار بوده است . بر همين اساس است كه سابقه قديم ترين قنات يزد به دوره ساساني بر مي گردد. تعدد و تكثر قنوات يزد و مسير و موقعيت آنها در نوع خود جالب و ديدني است كه اكنون بعنوان يكي از جلوه هاي گردشگري در استان خود نمايي مي كند . مستند قنات همه اين زيباييها كه حاصل تلاش هاي خستگي ناپذير نسل هاي گذشته است را به تصوير كشيده است .

سال تولید: 1387

تهيه كننده ، كارگردان و نويسنده : عبدالحميد بقائيان

تصوير بردار : محمد رضا بذرافشان

نريتور : مهدي بقائيان

تدوينگر : علي محمد دهقاننمایش نظرسنجی

اطلاع رسانی اخبار و اطلاعات مربوط به شیوع بیماری کرونا و پخش برنامه های آگاهی سازی مخاطب را از برنامه های صداوسیمای مرکز یزد چگونه ارزیابی می کنید؟
% آرا
0% 0 a. بسیار خوب
0% 0 b. خوب
0% 0 c. متوسط
0% 0 d. ضعیف
0% 0 e. بسیارضعیف

کل آرا: 0