رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ آبان ۱۳۹۸

كاخهاي گلي - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

كاخهاي گلي

Loading the player...

یزد نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی (پس از ونیز) در جهان است. مشخص‌ترین وجهه شهر معماری خاص کویری آن است. بادگیرها، مناره‌ها و گنبدها مشخص‌ترین جنبه ظاهری معماری شهر است. در این معماری از بادگیر برای گرفتن جریان باد و خنک‌کردن فضای ساختمان استفاده شده است. بافت و ساخت معماری ویژهٔ منطقهٔ یزد از بارزترین نمونه‌های معماری خاص اقلیم‌های گرم و خشک در جهان است. تناسب آن با نیازها و شرایط اقلیمی- فرهنگی مردم منطقه، گذشته از زیبایی خاص این معماری، از ویژگی‌های آن است. در مرکز هر محله معمولاً حمام، بازارچه، آب انبار، مسجد، حسینیه، لرد، کارگاه‌های کوچک، جوی آب (برای دسترسی به قنات) قرار دارد که بسیاری از این امکانات هنوز پا برجا هستند. بادگیر خانه‌های قدیمی در جهت قبله ساخته شده‌اند. با این جهت گیری فضاهای تابستانی و اتاق‌های زمستانی به طرزی مفید پیرامون حیاط مرکزی قرار می‌گیرند. حیاط مرکزی اصلی ترین فضای خانهٔ یزدی است. حوض آب در وسط حیاط قرار گرفته‌است و باغچه‌ها دور تا دور آن با درختانی که نیاز کمی به آب دارند همچون اَنار، اَنگور، اَنجیر و پسته که علاوه بر سبزی خانه و تامین سایه و خنکی هوا از خشکی هوا نیز می‌کاهد. در مكتب معماری یزد(حرمت) و ( حجاب) یك اصل تلقی می شود. حریم خانواده از تجاوز سمعی و بصری به دور است. هیچ خانه اصیل یزدی را نمی توان یافت كه دید نامحرم به درون آن ممكن باشد. هشتی، كریاس، دالان و دیوارهای بلند، نحوه آرایش و سازماندهی فضاهای گوناگون دورادور حیاط به گونه ای است كه مفهموم ( حجاب) را به كاملترنی وجه نشان می دهد، به نحوی كه ساكنان خانه به دور از چشم اغیار در آرامش ، آسایش، امنیت و ایمنی زندگی می كنند. این شیوه طراحی، در عین حال، در تابستانهای گرم حداكثر سایه را در خانه فراهم می كند. اتخاذ روشهای ساختمانی مناسب، انتخاب مواد و مصالح سازگار با اقلیم، همچون نما سازی با ( سیم گل) و دم گیری گچی، زیبایی، آسایش، دوام و... به ارمغان می آورد. اتاق مهمانخانه در معماری مسكونی یزد سمبل احترام و بزرگداشت میهمان بوده است.

وجود خانه های بسیار زیبا و قديمي در یزد بهانه ای شد تا توليد سيماي شبكه تابان مستند كاخهاي گلي را در سال 1390 تهيه و توليد نمايد  ،اين مستند محض  با استفاده از تصاویر مستند به بررسی این خانه ها در مقایسه با یکدیگر از جهات مختلف معماری،   فرهنگی،  مردم شناسی و ... مي  پردازد.

مستند كاخهاي گلي به مدت 30 دقيقه با موضوع تاريخي و هدف اطلاعاتي آموزشي براي مخاطب عام به تهيه كنندگي علي محمد خادمي تهيه و توليد شده است .


گالري تصاوير :نمایش نظرسنجی

بینندگان گرامی عملکرد صدا وسیمای مرکز یزد را در پوشش دهی برنامه های ماه محرم و پخش مراسم های عزاداری شهرستانها و استان یزد را چگونه ارزیابی می کنید؟لطفا نظرات خودراتا پایان ماه مهر اعلام بفرمایید.
% آرا
0% 0 a. بسیار خوب
100% 1 b. خوب
0% 0 c. متوسط
0% 0 d. ضعیف
0% 0 e. بسیار ضعیف

کل آرا: 1