رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

كاروانسرای كرمانشاهان

Loading the player...

دانلود

كرمانشاهان

كاروانسرایی است با سر دری دو طبقه و چهار برج مدور. در گوشه ها سازه ایست كه به نقل از محمد مفید مستوفی بافقی ، در فاصله 50 فرسنگی از كاروانسرای یاغمیش قرار دارد .

كرمانشاهان در زمره كاروانسراهای چهار ایوانی و حكومتی قلمداد میشود . مؤلف جامع مفیدی ، موقعیت كرمانشاهان را حوالی سر یزد می داند و قدمت آن را به دوران ساسانی نسبت می دهد . این كاروانسرا چون دیگر گونه های مشابه ، از صفه ها و دیگر فضاهای استراحتگاهی و خدماتی در حول یك حیاط مركزی شكل گرفته است . رباط كرمانشاه توسط حاكم وقت كرمان در عهد صفوی " گنجعلیخان " احداث شد ، اما این بنا در عهد قاجار بازسازی گردید . شاه نشین در طبقه فوقانی ورودی ،محل اقامتی ویژه ای بوده است . سقف شاه نشین دارای تزییناتی به صورت كاربندی گچی است و سقف فضای هشتی ، مختصر تزیینات آجری به صورت كاربندی دارد .

ورودی كاروانسرای كرمانشاهان رو به قبله گشوده می شود . در برابر در ورودی نماز خانه ای قرار دارد . ناگفته های كاروانسرای كرمانشاهان بسیار است و ما به گفته های استاد" پیرنیا"بسنده می كنیم كه می فرماید :

با این كه رباطهای شاه عباسی هریك در جای خود بسیار زیباست ، ولی رباط كرمانشاهان جای ویژه ای دارد و در میان خوبرویان به خوبرویی مثل است .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.