رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

لحظه اي درنگ - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

لحظه اي درنگ

Loading the player...

يكي از عوامل مهم در موفقیت عملیات نظامی ، پشتیبانی است . اگر سلاح های مدرن جنگی باشد و نیز رزمندگان کار آزموده ، ولی پشتیبانی ضعیف و بی موقع باشد ؛ آن رزمنده و سلاح کارآمد نخواهد بود . نقش آماد و پشتیبانی ( تدارکات ) در کمک رسانی و پشتیبانی جبهه های جنگ در هشت سال دفاع مقدس قابل توجه است .از قطره های آب قمقمه ها تا جعبه های مهمات زاغه ها ، از اعزام تا اسکان ، در آفند و پدافند ، نیازمندی های یک زرمنده تا چندین یگان با روح امیدوار و چشم نگران ایثارگران آماده پشتیبانی ، عجین بود .

تدارکات رزمندگان اسلام از اولین نقطه در روستاها، تا آخرین سنگر در خط مقدم جبهه ها مرهون ایثار و تلاش شهدا و رزمندگان گمنام آماده پشتیبانی بود . وقتی اسناد جنگ را مطالعه میکنیم ، بیشتر به این نتیجه می رسیم که چقدر عناصر تدارک جبهه در طول ایام پس از جنگ ، مظلوم واقع شدند و در لابه لای روزمرگی های زندگی ما به ورطه فراموشی سپرده شدند . قدر مسلم وقتی بشنوید که برای اعزام و تجهیز و جنگیدن هر رزمنده ، حداقل چندین نفر از عوامل تدارک ( اعم از پوشاک ، تغذیه ، مهمات و جنگ افزار و ... )دست اندرکار بوده اند ، بیشتر به اهمیت واحد آماد و پشتیبانی پی خواهید برد .ت

در جنگ تحميلي دلايلي بسياري زمينه ساز پيروزي رزمندگان اسلام در مقابل دشمنان بوده است، يكي از اين دلايل بود .

سيماي شبكه تابان برنامه لحظه اي درنگ را ويژه هفته دفاع مقدس تهيه و توليد مي كند .


لحظه اي درنگ تاملي بر روزهاي جنگ و دفاع مقدس دارد ،اين برنامه حضورمردم هميشه در صحنه ايران اسلامي در پشت جبهه كه با بسيج همه امكانات ، پشتيبان رزمندگان در آن دوران  بودند را به تصوير مي كشد .

گالري تصاوير :


 

 

 

يکی از عوامل مهم در موفقیت عملیات نظامی ، پشتیبانی است . اگر سلاح های مدرن جنگی باشد و نیز رزمندگان کار آزموده ، ولی پشتیبانی ضعیف و بی موقع باشد ؛ آن رزمنده و سلاح کارآمد نخواد بود . نقش آماد و پشتیبانی ( تدارکات ) در کمک رسانی و پشتیبانی جبه های جنگ در هشت سال دفاع مقدس قابل توجه است .از قطره های آب قمقمه ها تا جعبه های مهمات زاغه ها ، از اعزام تا اسکان ، در آفند و پدافند ، نیازمندی های یک زرمنده تا چندین یگان با روح امیدوار و چشم نگران ایثارگران آماده پشتیبانی ، عجین بود .

تدارکات رزمندگان اسلام از اولین نقطه در روستاها، تا آخرین سنگر در خط مقدم جبهه ها مرهون ایثار و تلاش شهدا و رزمندگان گمنام آماده پشتیبانی بود . وقتی اسناد جنگ را مطالعه میکنیم ، بیشتر به این نتیجه می رسیم که چقدر عناصر تدارک جبهه در طول ایام پس از جنگ ، مظلوم واقع شدند و در لابه لای روزمرگی های زندگی ما به ورطه فراموشی سپرده شدند . قدر مسلم وقتی بشنوید که برای اعزام و تجهیز و جنگیدن هر رزمنده ، حداقل چندین نفر از عوامل تدارک ( اعم از پوشاک ، تغذیه ، مهمات و جنگ افزار و ... )دست اندرکار بوده اند ، بیشتر به اهمیت واحد آماد و پشتیبانی پی خواهید برد .

واحدهای پشتیبانی و تدارکات در زیر سخت ترین آتش دشمن ، وسایل مورد نیاز رزمندگان از قبیل مهمات ، آب ، تغذیه و ... را به آنان می رساندند و ده ها فعالیت دیگر ، وظایفی بود که نیروهای تدارک ، عاشقانه به انجام آن می پرداختند و در این راه بهترین و با تجربه ترین نیروهایش به شهادت می رسید .در این راستا باید از رزمندگان خودروهای سنگین که در جابه جایی و حمل تجهیزات و نیرو و رانندگان تانکر در رساندن آب که در زیر آتش شدید دشمن ، ایثارگرانه تلاش می کردند و پا به پای رزمندگان در عملیات پیش می رفتند ، یاد کرد .رزمندگان که خود در خط مقدم جان فشانی می کردند ، در نامه هایی که به خانواده های خود می نوشتند ، آن ها را به پشتیبانی و کمک رسانی جبهه ها تشویق می کردند .

در دوران هشت سال دفاع مقدس ، اگر چه بخش عظیمی از درآمد کشور جهت تجهیز جبهه ها و رفع نیازهای تدارکاتی هزینه می گردید ، اما به لحاظ وسعت میدان جنگ از شمالی ترین نقطه مرزهای غربی تا جنوبی ترین نقطه  آن ، بعلاوه تمامی پهنه آب های نیلگون خلیج فارس ، طولانی بودن مدت درگیری ، محاصره اقتصادی و وضعیت نامطلوب اقتصادی داخل کشور ؛  نمی توانست آنچنان که شایسته است ، تمام هزینه های پشتیبانی جبهه را تأمین نماید . بنابر این کمک رسانی نیروهای مردمی در امر پشتیبانی جنگ ، بسیار ضروری و حیاتی بود . آن روزها حال و هوای خاصی در مملکت اسلامی ما حاکم بود . در میان این تکاپو ، نه تنها مادران تلاش می کردند ، بلکه دانش آموزان نیز در سنگر مدرسه علاوه بر درس خواندن ، به تهیه و تأمین وسایل مورد نیاز رزمندگان مشغول بودند . مردم مسلمان علاوه بر اعزام جوانان خود به جبه های نبرد ، با اهدای کالا و پول نقد بی دریغ خود ، باز اصلی تأمین مایحتاج جبهه های جنگ را نیز به عهده گرفتند . این کمک ها به شیوه های مختلفی به جبهه ها سرازیر می شد و هر شهر و روستا سعی در تأمین نیاز یگان ها و لشکرهای خود می نمود .نمایش نظرسنجی

بینندگان گرامی عملکرد صدا وسیمای مرکز یزد را در پوشش دهی برنامه های ماه محرم و پخش مراسم های عزاداری شهرستانها و استان یزد را چگونه ارزیابی می کنید؟لطفا نظرات خودراتا پایان ماه مهر اعلام بفرمایید.
% آرا
0% 0 a. بسیار خوب
100% 1 b. خوب
0% 0 c. متوسط
0% 0 d. ضعیف
0% 0 e. بسیار ضعیف

کل آرا: 1