جهش تولید | چهارشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۹

ماه محرم شد - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

ماه محرم شد

Loading the player...

تولید سیمای شبکه تابان جهت به تصویر کشیدن عزاداریهای مردم یزد اقدام به تهیه و تولید کلیپ « ماه محرم شد » می نماید . 

ماه مُحَرّم یا محرم‌الحرام نخستین ماه تقویم اسلامی (هجری قمری) و به اعتقاد مسلمانان از جملهٔ ماه‌های حرام است. نام این ماه پیش از اسلام در دوران جاهلیت مؤتمربوده است . محرم نخستین ماه از ماه‌های دوازده‌گانه قمری و یکی از ماه‌های حرام است که در دوران جاهلیت و نیز در اسلام، جنگ در آن تحریم شده بود.

ماه محرم و طلوع هلال آن یادآور مصیبت بزرگ سید الشهداء علیه السلام است. ماه اندوه و حزن و ماه عزاداری دوستان اهل بیت علیهم السلام است . در این ماه و خصوصا در ده روز آغازین آن هر کدام از شیعیان بلکه هر مسلمانی وظیفه دارد تا حزن و اندوه خویش را در عزای فرزند رسول خدا صلی الله علیه وآله ابراز نماید گریستن درعزای امام حسین علیه السلام، سیاه پوشیدن، شرکت در مجالس عزا، برپاکردن مجالس عزا ویا کمکهای مادی ومعنوی در بهتر برگزارشدن این مجالس، راه انداختن دسته جات عزاداری و هر عملی که مصداق اقامه عزا برای سیدالشهداء علیه السلام باشد در تقرب انسان به خدای متعال نقش بسیار مهمی دارد.

ماه محرم شد یک کلیپ هشت دقیقه ای در یکی از خانه های قدیمی یزد که معماری خاص دارد برای پخش از شبکه های سراسری و شبکه تابان تهیه و تولید شده است . در این کلیپ نوحه های مرحوم سعادتمند وعزاداری وسینه زنی هیآت به صورت تصوير سينمايی بازسازی شده است و در بخش هايی از اين كليپ با همكاری هیئت فهادان و خلف باغ يزد عزاداری اصيل يزد ثبت شد.

همچنین در این کلیپ از نوحه های "ماه محرم شد"، "دشت ستم ها"، "وقت جدایی رسید"و"نهاد پا درفرات" مرحوم استاد حسین سعادتمند استفاده شده است.

 

سال تولید: 1395

تهیه کننده: فرید سعادتمند

نویسنده و کارگردان: محمد رضا حاجی غلامی

مشاور كارگردان : حجت الاسلام و المسلمين صداقت كشفی

موسیقی : مجتبی حبیبی

نورو تصویر: محمد جواد دهقانی

تدوین : زهره صباغیان

بازيگر: شكوفه مخدومی