رادیو یزد در بزرگداشت یاد امام سجاد (ع) در شب شهادت ایشان برنامه مثنوی آفتاب را پخش می کند. این برنامه ویژه شهادت امام سجاد (ع)، دوشنبه دوم شهریور، رأس ساعت 18:30 به مدت 90 دقیقه به صورت زنده از رادیو یزد پخش خواهد شد .

مثنوی آفتاب

امام سجاد (ع) در روز پنجم شعبان سال ۳۸ هجری قمری دیده به جهان گشود. امام زین العابدین (ع) مانند سایر امامان معصوم (ع) جامع کمالات انسانی و فضایل اخلاقی بود. آن حضرت، به مقامی از تعبد و تقرب به درگاه الهی نایل شده بودند که ایشان را زینت پرستش کنندگان لقب دادند. حضرت امام سجاد ( ع(  نمادی از کمالات و ارزش های انسانی، زینت بندگان پاک سیرت و پیام آور کربلا بود. آن امام همام در حادثه کربلا چون کوهی استوار در برابر همه توفان های بلا و دشواری ها ایستادگی کرد و هدایتگری های خویش را در عصر خفقان در قالب دعا و مناجات با خدا به امت اسلامی ارزانی داشت و توانست در سایه سار دانش خود، بزرگان و اندیشمندانی گران قدر را در دامان خود بپروراند.
امام سجاد (ع) چنان جلال و شکوهی داشت که حتی دشمنان آن حضرت نیز در برابر هیبت ایشان سر تعظیم فرود می آوردند.
درباره تاریخ شهادت امام زین العابدین (ع)، گر چه تمام مورخان و سیره نگاران ، اتفاق دارند نسبت به این که در ماه محرم واقع شده است ،ولی در روز وقوع آن ، میان آنان اتفاقی نیست.البته مورخین دو تاریخ راثبت نموده اند. آن دو تاریخ، روز دوازدهم محرم و نیز ۲۵ محرم سال ۹۵ قمری است.
علت شهادت امام زین العابدین (ع)، بنا به روایت اکثر مورخان مسمومیت براثر زهری بود که به دستور ولید بن عبدالملک به آن حضرت نوشاندند و امام زین العابدین (ع)، براثرآن مسمومیت به شهادت رسید.رادیو یزد در بزرگداشت یاد امام سجاد (ع) در شب شهادت ایشان برنامه مثنوی آفتاب را پخش می کند.   این  برنامه ویژه شهادت امام سجاد (ع)، دوشنبه دوم شهریور، رأس ساعت 18:30 به مدت 90 دقیقه به صورت زنده از رادیو یزد پخش خواهد شد .

برنامه مثنوی آفتاب را می توانید با بخش های زیر بشنوید :

گزارش از مراسم عزاداری در سطح استان

کارشناس حضوری درباره شخصیت

نمایش کوتاه

 

                    

Loading the player...
عوامل تولید:

 

تهيه كننده : فاطمه دانایی و راضیه دهقانی زاده

گويندگان : فاطمه زارع - حسین درستکار- امید حسین مرشدی - الهه دهقان پور

نويسنده : : فاطمه دانایی- مهدیه حسین مرشدی

 گزارشگر : محمد حسین آقایی

تاریخ تولید: http://dppmedia.irib.ir/yazd/1398/simaghese eshgh.mp4