سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

محمد احمدی زاده کارگردان، تهیه‌کننده، بازیگر، مدیر فیلم‌برداری و عکاس یزدی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

محمد احمدی زاده کارگردان، تهیه‌کننده، بازیگر، مدیر فیلم‌برداری و عکاس یزدی

محمد احمدی زاده ۲۲ فروردین ۱۳۴۱ در یزد) کارگردان، تهیه‌کننده، بازیگر، مدیر فیلم‌برداری و عکاس اهل ایران است.

وی در سال ۱۳۴۱ در شهرستان تفت به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی خود را در تهران به انجام رساند. پس از انقلاب به زادگاه خود بازگشت و از سال ۱۳۶۲ فعالیتش را در زمینه فیلمسازی در "انجمن سینمای جوان یزد" آغاز کرد. احمدی از سال ۱۳۶۸ در واحد تولید فیلم حوزهٔ هنری سازمان تبلیغات اسلامی مشغول به کار شد و این همکاری تا سال ۱۳۷۲ ادامه داشت، وی در سال ۱۳۷۰ در رشته عکاسی از دانشکده هنرهای زیبای تهران فارغ‌التحصیل شد. محمد احمدی فعالیت حرفه‌ای خود را با فیلم سجاده آتش " به کارگردانی احمد مرادپور در سمت عکاس و منشی صحنه در سال ۱۳۷۱ آغاز کرد. وی در رشته‌های عکاسی، فیلمبرداری مستندسازی، مدیریت تولید، تهیه‌کنندگی و کارگردانی فعالیت داشته‌است همچنین وی هم‌اکنون یکی از اعضای آکادمی APSA یا آسیاپاسفیک می‌باشد.

 از مهم‌ترین آثار محمد احمدی می‌توان به فعالیت در فیلم جنجال در عروسی، فیلم آزمایشگاه و فیلم لطفاً مزاحم نشوید اشاره کرد.

محمد احمدی کار حرفه‌ای خود را از سینما آغاز کرد و سال 1376 در فیلم سیب به کارگردانی سمیرا مخملباف به عنوان مدیر فیلم برداری فعالیت داشته است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند فیلم جنجال در عروسی، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای محمد احمدی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون معصومه نادری، زهرا نادری، قربانعلی نادری و عزیزه محمدی را تجربه کرد.

محمد احمدی در سال 1394 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در تولید آثار مهمی حضور داشته است. او در این سال در 2 فیلم مهم سینما حضور داشت و خود را به جامعه هنرمندان معرفی کرد. آثار مهم محمد احمدی در این سال، فعالیت در فیلم جنجال در عروسی به کارگردانی سید رضا خطیبی و فعالیت در فیلم به دنیا آمدن به عنوان مدیر فیلم برداری محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی محمد احمدی فعالیت در فیلم جنجال در عروسی بوده است. محمد احمدی سال 1394 فیلم جنجال در عروسی به عنوان مدیر فیلم برداری فعالیت داشته است که توانست با مهارتش، جای خود را میان اهالی فضای سینما مطرح کند. محمد احمدی توانست با فعالیت در فیلم جنجال در عروسی تجربه حرفه‌ای موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگران بزرگ و باتجربه‌ای نظیر میرطاهر مظلومی، نعیمه نظام‌دوست، علیرضا خمسه و مهدی قانع توانست سطح کاری او را متحول کند

محمد احمدی علاوه‌بر فیلم جنجال در عروسی، سال 1390 در فیلم آزمایشگاه نیز فعالیت داشته است. محمد احمدی این‌بار با حمید امجد یعنی کارگردان فیلم آزمایشگاه و هنرمندانی چون باران کوثری، افشین هاشمی، رامبد جوان و شبنم مقدمی همکاری داشت.

با اینکه محمد احمدی را بیشتر بعنوان مدیر فیلم برداری می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. محمد احمدی علاوه‌بر مدیر فیلم برداری به‌عنوان تهیه کننده، بازیگر، عکاس، کارگردان، آهنگ ساز، نویسنده، تدوینگر و مجری طرح نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. مهم‌ترین آثار محمد احمدی در حرفه‌ی تهیه کننده، فیلم نسکافه، فیلم رقص پا، فیلم به دنیا آمدن، فیلم جنجال در عروسی، فیلم روز مبادا، فیلم دو ساعت بعد مهرآباد، فیلم آزمایشگاه، فیلم لطفاً مزاحم نشوید، فیلم حریم، فیلم حقیقت گمشده و فیلم دو فرشته است. مهم‌ترین آثار محمد احمدی در حرفه‌ی بازیگر، فیلم ایستاده در‌ غبار، سریال یوسف پیامبر، فیلم ستاره ها (جلد 2: ستاره است)، فیلم زخمی، فیلم تحفه‌ی هند، فیلم گروگان، فیلم تابستان 58، فیلم انسان و اسلحه و فیلم تیرباران است. مهم‌ترین آثار محمد احمدی در حرفه‌ی عکاس، فیلم دو فرشته و فیلم مدرسه ای که باد برد است. مهم‌ترین آثار محمد احمدی در حرفه‌ی کارگردان، فیلم حقیقت گمشده و فیلم شاعر زباله‌ها است. مهم‌ترین اثر محمد احمدی در حرفه‌ی آهنگ ساز، فیلم دشمن زن است. مهم‌ترین اثر محمد احمدی در حرفه‌ی نویسنده، فیلم حقیقت گمشده است. مهم‌ترین اثر محمد احمدی در حرفه‌ی تدوینگر، فیلم حقیقت گمشده است. مهم‌ترین اثر محمد احمدی در حرفه‌ی مجری طرح، فیلم دو فرشته است.

محمد احمدی سال 1381 برای فیلم کولی به کارگردانی علی شاه‌حاتمی توانست در 21مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری نامزد شود.