نویسنده، کارگردان و بازیگرنمایش‌های رادیو

 محمد جباري ـ نویسنده، کارگردان و بازیگرنمایش‌های رادیو

متولد سال ۱۳۳۳ ـ ليسانس ادبيات ـ دبير آموزش و پرورش و مدرس كامپيوتر، عكاسی و فيلمبرداری در كلاس‌های آزاد زير نظر آموزش و پرورش.
در سال ۱۳۴۶ با بازی در يك نمايش كودكانه در دبستان امير كبير تهران با هنر نمايش آشنا می‌شود و یک دوره آموزش بازیگری را با استاد بهزاد فراهانی می‌گذراند و در دبيرستان با بازی در نمايش‌های «شانس بزرگ»، « دزد ناشی»، «پايان شب سيه» و «ناقوسی در روستا» تئاتر را ادامه می‌دهد.
گرچه در دوران دانش آموزی چهار بار مقام اول استانی در رشته‌های تئاتر، نقاشی، خوشنويسی و مقاله نويسی را به دست می‌آورد اما بيش از همه به تئاتر می‌پردازد و پس از سكونت در يزد در كلاس‌های آقای تاجر مشائی و مرحوم محمود جوهری، آتش تقی پور، حسین عازمی خواه، محمد ساربان و حمید مظفری شركت كرده تئاتر حرفه‌اي را آموزش می‌بيند. و در نمايش‌هاي «پهلوان اكبر می‌ميرد» نوشته بهرام بيضايي و كارگرداني محمود جوهري ـ «سگي در خرمن جا» به كارگرداني آتش تقي پور (سال ۱۳۵۴) ـ «رويا» نوشته‌ی علی نصيريان و كارگردانی آتش تقی پور ـ «در حضور باد» به كارگردانی مهدي زركش ـ «چشم در برابر چشم» نوشته گوهر مراد (۱۳۵۴) ـ «چغورك» نوشته ضيا مديرطاهري (۱۳۵۴)ـ «كلك» كار گروهی (اجرا تابستان ۱۳۵۵ در فسا)ـ «جنگل و مرد كور» نوشته و كارگرداني حسين عازمي خواه ـ «از پا نيفتاده‌ها» نوشته گوهر مراد و كارگرداني محمد علي ساربان (۱۳۵۵) ـ «مسافران» و ..... بازي مي‌كند و در ضمن به تجربه در گريم و دكور نيز پرداخته ساخت دكور و نيز گريم چندين نمايش از جمله «افعی طلايی» به كارگردانی محمد علی ساربان را انجام می‌دهد.

نمايش‌های «چشم در برابر چشم» ـ «چوب به دست‌های ورزيل» و «عاقبت قلم فرسايی» نوشته گوهر مراد را بين سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ گارگردانی و بازی می‌كند.

آخرين كار نمايشی وی پيش از انقلاب بازی در نمايش «خانه‌ی بارانی» به كارگردانی محمد ساربان است.

پس از انقلاب اسلامی كارگردانی و بازی در نمايش «عبدالله عفيف» (اجرا در مسجد بزرگ مهريز)ـ نويسندگی و كارگردانی و تهيه تعداد زيادی نمايش دانش آموزی در مدارس مهريز و يزد و نيز بازی در نمايش‌های «هلوع» ( ۱۳۶۱) ـ «خرقه ارغوانی» (۱۳۶۴)ـ «حالت چطوره مش رحيم»ـ «خواستگاری»ـ «می‌خواهم زنده بمانم»ـ «اين به اون در»ـ «سوء ظن»ـ «عروسيت مبارك دخترم»ـ «ازدواج اجباري»ـ «دژ»ـ «زير گلدسته‌ها»ـ «خاطرات هنرپيشه نقش دوم»ـ «فراموش شده‌ها» (با دريافت مقام اول بازيگري در جشنواره استانی و شركت در جشنواره منطقه‌ای سال ۱۳۸۲)ـ نمایش «عاشقستان» و نيز كارگردانی نمايش «بارگه داد» نوشته سعيد پور صميمی ـ در کارنامه‌اش ثبت شده است.

یکی از فعالیت‌های چشمگیر هنری وی نوشتن چندین برنامه از جمله برنامه‌های صبح رادیو در سال‌های ۵۴ تا ۵۶ ، نويسندگی و كارگردانی بيش از ۱۴ نمايش راديويی پخش شده، در سال‌های اخیر و نیز بازی در نمایش‌های بی‌شماری در این چند سال گذشته است.

بازی در فيلم‌های «ذبيح» و سريال «عاروس» به كارگردانی سيد محمد حسينی خواه وبازی زيبای نقش آقای بحرينی در سريال «بوی ريحون» به كارگردانی فرزين مهدی پور، از جمله فعاليت‌های بازيگری وی است.

بازی در سريال گل مريم به كارگردانی حميد اكرمی، سريال ۳۰ قسمتی حلقه گم شده به كارگردانی محمد حسين حاجی ده آبادی (بهار و تابستان ۱۳۸۵) و سريال ۹۰ قسمتی آينه به كارگردانی نويد ميهن دوست كه آذر و دي و بهمن ۸۵ در تهران ساخته ‌شد و از شبكه يك پخش گردید، بازی در مجموعه‌ی «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» برای شبکه تهران از كارهای اخير وی است.

كارگردانی فيلم‌های كوتاهی چون «باد بادك» كه نخسين فيلم ساخته شده هنرمندان يزدي در يزد است ـ «ابوالقاسم فردوسي و شاهنامه» ـ «ميزان» ـ «ديدار» كه پيش از انقلاب اسلامی ساخته شده و پس از انقلاب اسلامی ساخت فيلم‌های «بندی» ـ «روز پر ماجرا» ـ ۱۶ میلیمتری «محب صادق» ـ «بن بست» و ... مونتاژ و تيتراژ چندين فيلم مستند كه آخرين آن «قنات قاسم آباد» است. ..... و ساخت فيلم انيميشن «بازی اسباب بازی‌ها» كه در جشنواره استانی جايزه كارگردانی ـ فيلمبرداری و مونتاژ را گرفته و به جشنواره كشوری راه يافت و نيز چندين تيزر و انيميشن تبليغاتی ـ چند فيلم بلند ناتمام جزء كارنامه فيلمسازی وی است.