محمد رضا جعفری


محمدرضا جعفری در سال 1349 به عنوان دانش آموز ممتاز رشته هنر انتخاب شد و در جشنواره موسیقی کشوری در رامسر حضور یافت.

محمدرضا جعفری در سال 1334 در یکی از خانواده های متوسط و مذهبی شهرستان یزد پا به عرصه هستی نهاد. از آنجا که پدرش مرادعلی در زمینه شبیه گردانی، مرثیه خوانی و همچنین نواختن نی مهارت داشت از همان زمان طفولیت انس و الفت عمیقی به هنر موسیقی یافت و در واقع فعالیت هنریش را از دوران تحصیلات ابتدائی با تشکیل جشنهایی که در مدرسه برگزار می شد شروع کرد. اولین اجرای وی در سال 1346 به همراهی محمدرضا روح بخش در دبستان بود که تشویق حاضران را در پی داشت.
اولین اجرای رادیویی:
محمدرضا جعفری در سال 1349 به عنوان دانش آموز ممتاز رشته هنر انتخاب شد و در جشنواره موسیقی کشوری در رامسر حضور یافت. فردای آن روز به لحاظ موفقیتش در اجرای موسیقی اصیل رادیو رضائیه گزارشی از وی تهیه و یک هفته بعد- در شهریورماه همان سال- گزارش مذکور در برنامه جوانان آن زمان- ساعت 40/13- از صدای ایران پخش شد.
پس از گذشت سالها تمرین و فراگیری فن خوانندگی در خانه فرهنگ و هنر یزد همزمان با سالهای اولیه تأسیس رادیو یزد در سال 1353 به عنوان هنرجوی موفق خانه فرهنگ و هنر  به رادیو یزد معرفی شد و در برنامه سازندگان فردا به تهیه کنندگی و گویندگی محمدرضا جاودانی شرکت کرد .  بعدها با راهنمایی معلمان و دوستان اهل فن کار فراگیری ردیفهای موسیقی ایرانی را زیرنظر اساتید مختلف فرهنگ و هنر به طور جدی دنبال کرد. در سال 1356 بنا به پیشنهاد و راهنمائی دلسوزانه استاد فروغ الدین ترین پیشه ردیف آوازی (استاد محمود کریمی) را به طور صحیح و اصولی دنبال کرد.
در سال 1357 همزمان با انقلاب شکوهمند اسلامی و پیروزی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به ساختن و اجرای اولین اثر خود با عنوان «بهار بهمن» پرداخت که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد. با فرارسیدن ماه مبارک رمضان سال 1366 به طور جدی همکاری خود را در زمینه اجرای آوازهای مذهبی (ویژه سحر) با صدا و سیمای مرکز یزد آغاز کرد، حاصل این همکاری بیش از (یکصد اثر هنری) شامل آوازهای عرفانی – مذهبی – حماسی و موسیقی سنتی است، که آثار ذکر شـده در آرشیو صـدا و سیمای مرکز یزد موجود است. افزودنـی است در سال 1373 یکــی از آثار شاخص وی با عنـوان «شاد آمدی» در بخش مسابقه موسیقی مراکز صدا و سیمای استانها حائز رتبه برتر جشنواره شد.

چکیده ای از فعالیت ها و مسئولیت ها :
 همکاری با «صدا و سیمای» مرکز یزد از سال 1365 تا کنون
 همکاری با وزارت فرهنگ و هنر سابق، «اداره فرهنگ و  ارشاد اسلامی» کنونی ، از سال 1352 و همچنین تدریس ردیفهای موسیقی اصیل ایرانی از سال 1362 تا کنون
 نماینده جشنواره «موسیقی فجر» در تهران در سال 1380
 کارشناس و نماینده مرکز موسیقی و سرود صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در مرکز یزد از سال 1384 تاکنون
 تأسیس و مدیریت آموزشگاه هنری فارابی در سال 1379
 ساخت و تهیه برنامه های رادیویی و تلویزیونی از سال 1381تا کنون
 ساخت «آثار موسیقایی» برای شبکه های صدا وسیمای سراسری
 اجرای «کنسرت موسیقی» در سالهای 1352، 1381
 کارشناس برنامه های رادیویی و تلویزیونی در سالهای 1381-1383
 ارائه مقالات متعدد در «مطبوعات» کشوری و استانی
 راه اندازی «واحد موسیقی» در صدا و سیمای مرکز یزد سال 1368 و همچنین آموزش موسیقی به برنامه سازان آن مرکز در سالهای 1374 و 1388و 1391.
 ایراد سخنرانی و معرفی تاریخ موسیقی اصیل ایران در محافل فرهنگی، هنری، ادبی و دانشگاهی.
 آموزش «هنر مرثیه خوانی» به مداحان اهل بیت در سازمان تبلیغات اسلامی استان یزد سالهای 1381، 1388، 1389،1390،1391.
 شرکت در مصاحبه های رادیو و تلویزیونی و مطبوعات کشوری و استانی.
«گفتنی است محمدرضا جعفری در حال حاضر به تحقیق و تدریس ردیفهای آواز اصیل ایرانی، در مراکز فرهنگی هنری استان و کارشناسی موسیقی در صدا و سیمای مرکز یزد مشغول است .»