مرحوم جمشید مشایخی

مرحوم جمشید مشایخی


 

جمشید مشایخی هنرمند تئاتر،سینما و تلویزیون متولد ۱۳۱۳ در تهران بود. او پیش از حضور در سینما سال‌ها در صحنه تئاتر بازیگری آموخت و در سال ۱۳۳۶ در اداره تازه تاسیس هنرهای دراماتیک استخدام شد. ایشان  نقش‌های ماندگاری در سینمای ایران ایفا کرد؛ از نقشش در «قیصر» گرفته تا «یک بوس کوچولو». همین‌طور او با بهترین کارگردانان ایرانی همکاری کرد.
به قول مرحوم علی حاتمی، او بهترین کسی است که دیالوگ‌های شاعرانه‌اش را می‌گوید

مرحوم جمشید مشایخی در اکثر فیلم‌های مرحوم علی حاتمی حضور داشت و حاتمی، بهترین نقش‌هایش را برای او می‌نوشت. این دو در پنج فیلم با همدیگر همکاری کردند. فیلم‌هایش با حاتمی را بیشتر از بقیه کارهایش دوست دارد. می‌گوید حاتمی، سعدی سینماست؛ در سینما شعر می‌گوید. مرحوم مشایخی، شعر را بیش از سینما دوست داشت و درمیانشاعران به حافظ و مولانا علاقه فراوانی داشت

سینما را با «خشت و آیینه» آغاز کرد و تا پیش از آن، یک تئاتری دوآتشه بود؛ آنقدر شیفته که کار اداری را هم به خاطر تئاتر رها کرد. مشایخی روح ناآرامی داشت. در خدمت سربازی تاب نیاورد و از دانشگاه هم انصراف داد اما تئاتر، مکانی بود برای روح ناآرام جمشید مشایخی که از مفاخر سینما و تئاتر شد. او وارد اداره تولید تئاتر شد؛ به همراه خیلی‌های دیگر؛ به همراه انتظامی و نصیریان و والی.

خشت و آیینه او را به سینما برد اما باعث نشد که تئاتر را رها کند و تا سال‌های سال بعد، او همچنان به تئاتر وفادار ماند. با این که نقشش در خشت و آیینه کم بود، اما همواره از مشکل‌بودن نقشش یاد می‌کند و با احترام از کارگردان آن نام می‌برد. فیلم، آغاز جریان روشنفکری در سینما بود و مشایخی، بازیگری نام گرفت که در این جریان فیلمسازی، بازیگری می‌کند.

بعد از انقلاب، او مدتی مدیر اداره تئاتر شد تا اینکه بیماری باعث شد از نمایشی در حال تمرین بیرون برود و بعد از آن، نمایش دیگر کار نکرد تا ۷سال پیش. با اینکه حکم استخدامی او در اداره تئاتر ،کارگردانی است اما او تنها یک نمایش را کارگردانی و تمام وقتش را صرف بازیگری کرد.مشایخی، از بازیگران نسل بعد از خود، به بازی مرحوم شکیبایی و پرستویی علاقه داشت و  در مورد جوان‌ترها هم کارشهاب حسینی را می پسندد.

آخرین کار سینمایی جمشید مشایخی «یک بوس کوچولو» بود؛ فیلمی که خیلی دوستش داشت؛ "مرحوم مشایخی در باره این فیلم می گفت مثل اینکه خودم بودم و دارم می‌میرم. من این فیلم را بهترین کار دوران بازیگری‌ام می‌دانم".
جمشید مشایخی در شب حافظ تفألی زد؛ زیبا بود و پرمصداق؛ «گفتم غم تو دارم، گفتا غمت سرآید». چه کسی می‌داند؟ شاید استاد، دیگر تمایلی برای نقش‌آفرینی نداشت.ایشان در سه‌شنبه ۱۳ فروردین  ۱۳۹۸ پس از تحمل رنج دوران  بیماری، دارفانی را وداع گفت.

 

 

آدرس کوتاه :