رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

مسجد امیر چخماق

مسجد امیر چخماق


Loading the player...

اینجا یزد است ، تجلی گاه اندیشه ، ایمان و اراده است . میدانی پرهیاهو از پرشمار یزدیان و دیگرانی كه می آیند و می روند . میدانی برجای مانده از قرن نهم ، اینجا مسجدجامع نو است .

مسجد امیرچقماق ، ساخته شده به سال 841 هـ . ق ، به همت امیر جلال الدین چقماق شاهی و همسرش بانو فاطمه خاتون . رفعت سر در از خصیصه های خاص مسجد میرچقماق است .

صحن مسجد میرچقماق وسیع است و در دو سو دارای سه دهانه رواق ، باقوس جناقی است كه دهانه میانی عریض تر است . روبروی كریاس در جنوب صحن ، ایوانی به بلندای 19 متر و عمق 7 متر با قوس جناقی نزدیك 7 سده است كه ایستاده ، بالا بلند و مغرور . بی شك تركیب بی نظیر و همگون رنگ و نقش در كاشیكاری گرداگرد ایوان به جمال و جلال مسجد افزوده . انتهای ایوان ابتدای گنبدخانه است . در سوی قبله گرمخانه ، محرابی است سنگی از انعكاس از نور چون هاله ای نورانی از آن می تراود . آورده اند امیرچقماق كه این مسجد را به رنج بسیار بنا نهاد ، استادان كاشی ساز و ثلث نویسان پر شمار را 20 سال برای ساخت چنین نادره دری به كار بفرمود . گنبد مسجد از نوع آجری گسسته است كه پوسته خارجی آن هرمی گونه است . بر ساقه گنبد عبارت السلطان ظل ا... به خط كوفی بنایی تكرار شده . ا... اكبر ، محراب نفیس مسجد میرچقماق مرمرین است كه پیرامون آنرا كاشیهای معرق زینت بخشیده و آیاتی از قرآن بر آن نقش بسته . مسجد امیرچقماق یادگار عشق است و عشق رمز پایداری است و ماندگاری و زندگی بی عشق بنیادش همه بر باد باد . سوز عشقی گر بود ویرانه هم آباد باد .

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.