جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
نمایش محتوای تولیدات ویژه

مسجد زردک اردکان

مسجد زردک اردکان

مسجد زردک اردکان

مسجد زردک قدیمی ترین مسجد تاریخی در شهرستان اردکان است که قدمت آن به دوره پنجم هجری قمری بر می گردد و این مسجد از نظر معماری بسیار ارزشمند و زیبا است.

 

در ، روستای زردک واقع شده مسجد زردک به «گنج گلین» معروف است، چرا که در طول قرنها در برابر حوادث طبیعی مقاومت کرده و گنبد گلین آن آسیبی ندیده است. این گنبد زیبا بر روی چهار ستون استوار است و در دو طرف محراب 7 لایه گچ دیده می شود که نشان از قدمت مسجد دارد.

حیاط مسجد قدیمی زردک در حد فاصل ایوان و شبستان قرار دارد و برای نماسازی دیواره های حیاط از یک نوع ساروج (ساخته شده از ماسه نرم، آهک و رنگ رناس) استفاده شده است. در ضلع شرقی مسجد دالانی به طول 9 متر و عرض 3 متر وجود دارد که به «خانقاه» معروف است و این محل برای مسافرانی بوده که از اردکان عبور می کردند و در وقفنامه جامع الخیرات آمده« هر مسافر اجازه داشت که به مدت سه روز در آن بیتوته نماید و خادم مسجد از موقوفات مربوط وی را پذیرایی کند». مسجد زردک به شماره ثبتی 2448 و در تاریخ 19/7/78 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

از دیگر مساجد شهرستان اردکان می توان به جامع اردکان، جامع ترک آباد ، جامع عقدا ،زین الدین، هلاکو، علیا، زیرده و حاج محمد، اشاره کرد. محراب مسجد زردك اردكان یزد كه قدمت آن به دوره پنجم هجری قمری می رسد، توسط افراد ناشناس تخریب شد. به گزارش مهر، علی سریزدی سخنگوی انجمن دوستداران و حافظان خشت خام در استان یزد با بیان اینكه این مسجد در سال 1378 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده بود، گفت: متاسفانه در چند روز گذشته محراب این مسجد قدیمی و خشتی با هدف خاصی مانند پیدا كردن اشیای تاریخی در لایه های گچی محراب توسط افراد ناشناس تخریب شده است. سریزدی گفت: تخریب كنندگان محراب تصور می كردند چون این مسجد قدیمی و تاریخی است، امكان دارد در محل احداث محراب آن اشیای تاریخی پنهان شده باشد به همین دلیل در فرصت مناسبی اقدام به تخریب آن كردند اما چیزی نیافتند. او با بیان اینكه محراب زیر گنبد مسجد، مقرنس گچى مختصرى دارد ادامه داد: استواری این گنبد روی چهار ستون و 7 لایه گچ در دو طرف محراب نشان از قدمت مسجد زردك اردكان دارد. محراب مسجد كوچك، ساده و بدون تزئینات بوده و مقرنس گچى محراب تنها اثر هنرى به كار رفته در این بناست. مسجد زردك معروف به «گنج گلین» در شهرستان اردكان قرار دارد و در طول قرنها در برابر حوادث طبیعی مقاومت كرده چنانچه گنبد گلین آن تاكنون آسیبی ندیده است. حیاط مسجد قدیمی زردك در حد فاصل ایوان و شبستان قرار دارد و برای نماسازی دیواره های حیاط از یك نوع ساروج (ساخته شده از ماسه نرم، آهك و رنگ رناس) استفاده شده است. در ضلع شرقی مسجد دالانی به طول 9 متر و عرض 3 متر وجود دارد كه به «خانقاه» معروف است و این محل برای مسافرانی بوده كه از اردكان عبور می كردند و در وقفنامه جامع الخیرات آمده «هر مسافر اجازه داشت كه به مدت سه روز در آن بیتوته نماید و خادم مسجد از موقوفات مربوط وی را پذیرایی كند». بقایاى یك ساختمان در كنار مسجد، بیانگر آن است كه مسجد ساختمان هاى دیگرى نیز داشته است كه هنوز گنبد، ایوان، صحن و غرفه هاى كوچكى در دو طرف صحن پابرجا مانده اند در شهرستان اردکان حدود 13 مسجد قدیمی و باستانی شناسایی و نقشه برداری شده است و در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است، مسجد جامع اردکان، مسجد زین الدین، مسجد هلاکو، مسجد علیا، مسجد زیرده، مسجد حاج محمد و مسجد جامع ترک آباد اردکان از جمله این مسجد ها است.

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.