رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

مسجد ملا اسماعيل - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مسجد ملا اسماعيل

Loading the player...

رسانه استاني در قالب برنامه مستند ، مسجدملا اسماعيل اين مكان مقدس را از زواياي مختلف به تصوير كشيده است .

مسجد ملا اسماعيل كه در خيابان قيام حد فاصل ميدان امير چقماق و ميدان بعثت در فضايي گود ( بدليل ضرورت دسترسي به آب قنات ) واقع شده است در سال 1222 هجري قمري به دستور آخوند ملااسماعيل عقدايي در عهد سلطنت فتحعلي شاه قاجار ساخته شده است . اين مسجد داراي شبستاني است با سي و دو ستون و گنبدي وسيع كه قطر دهانه آن حدود 75 مترمي باشد كه تقريبا با دهانه ايوان يكي است و اين ويژگي در مساجد ايران بي نظير است . اين مسجد را مي توان از شاهكارهاي معماري ايران در قرن سيزدهم دانست . پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران اين مسجد به عنوان ميعادگاه نماز جمعه در نظر گرفته شد و فضاي آن نيز گسترش يافت . شهيد محراب حضرت آيت ا.. صدوقي در 11 تير سال 1361 در اين مكان مقدس به درجه رفيع شهادت رسيد .

در ميان قديميان يزد معروف است كه اين مسجد دقيقترين محراب به سمت قبله را دارد . زيرا بر اين باورند كه در هنگام تعيين قبله براي ساخت يكي از بزرگاني كه صاحب كراماتي بوده است ، جهت قبله را با نماياندن خانه كعبه براي بنا دقيقا مشخص كرده است .


گالري تصاوير :نمایش نظرسنجی

بینندگان گرامی عملکرد صدا وسیمای مرکز یزد را در پوشش دهی برنامه های ماه محرم و پخش مراسم های عزاداری شهرستانها و استان یزد را چگونه ارزیابی می کنید؟لطفا نظرات خودراتا پایان ماه مهر اعلام بفرمایید.
% آرا
0% 0 a. بسیار خوب
100% 1 b. خوب
0% 0 c. متوسط
0% 0 d. ضعیف
0% 0 e. بسیار ضعیف

کل آرا: 1