رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

معرفی چنار کهنسال و برفخانه طزرجان یزد

معرفی چنار کهنسال و برفخانه طزرجان یزد


Loading the player...

کوهستان برفخانه و طزرجان در استان یزد بخش تفت و در جنوب شرقی قله شیرکوه قرار دارد . روستای طزرجان یکی از مناطق خوش آب و هوای شهرستان تفت است که علاوه برداشتن آثار باستانی و تاریخی، از جاذبه‌های خاص اکوتوریستی نیز برخوردار است.

 

 


این روستا در کف دره ای گسترده واقع شده است و هر ساله پذیرای هزاران نفر است که از دل کویر به ییلاق می روند .این روستا در مجاورت روستاهای هنزا و بنادک سادات و ده بالا قرار دارد.

روستای ییلاقی طزرجان در میان شیرکوه واقع شده و شیرکوه تمام زیبایی را به این روستا بخشیده است.

آبادی طزرجان خود مرکز دهستان شیرکوه در شهرستان تفت می‌باشد که این آبادی دارای محله‌هایی به نام‌های کلانتری، ترکی، حاجی حسینی، سرباغشاه، علی، سرخیم، تل عاشقون، پای توت سیاه، پاکوچه و حسین آباد و مزارع موقت تل زرد، مهدی آباد بالا و پایین، دوازده امام، آقا طاهر، افضل آبادی، نصیری، دولت آباد، حجت آباد، علی وابسته به این آبادی هستند.

روستای تاریخی طزرجان از قدمت زیادی برخوردار است چنانچه در کتاب یادگارهای یزد آمده است که در این روستا سنگ قبری موجود است که تاریخ آن روز جمعه یازدهم ماه بهمن سنه سمان و سبعه مئابه می باشد.

آثار باستانی موجود در این روستا نیز دلالت بر قدمت تاریخی آن دارد به عنوان مثال مسجد جامع که سنگ بنای آن نشان دهنده زمان احداث بنای آن می باشد مربوط به 900 سال پیش می باشد و یا درخت چناری که در کنارمسجد جامع است و عمر آن را حدود 1500 سال تخمین زده‌اند.

مردمان روستا می‌گویند؛ در روزگاران قدیم حاکمی هنگام عبور از این منطقه دخترش که به بیماری مبتلا بود چند روزی را در این محل اتراق می‌کند که موجب بهبود دخترش می گردد پس از آن به این محل طزرجان گفته‌اند که به معنی بازگشت جان می باشد و در لغت به معنی خانه زمستانی بکار رفته است و ممکن است که نام طزرجان به دلیل اقلیم کوهستانی و سردی که دارا می باشد به این محل داده شده است.

در منطقه طزرجان کوه برفخانه با ارتفاع 3972 متر از سطح دریا مرتفع ترین قله روستا می‌باشد که پای دیواره آن اکثر مدت سال پر از برف است. کوه برفخانه ، محل یخچال دائم در زمان‌های گذشته بوده است، چنین پدیده ژئومورفولوژی در قلب کویر ایران یک پدیده جالب و دیدنی می باشد. سال‌ها قبل از این که بشر به تکنولوژی تولید یخ از آب برسد، مردمان منطقه یزد برای خنک کردن آب در گرمای تابستان با استفاده از قاطرچیان با بریدن قطعات یخ از منطقه برفخانه و جهت جلوگیری از آب شدن با قرار دادن آن‌ها در میان کاه، این قطعات را به پایین حمل می کردند .

.

از دیگر کوههای این روستا، کوه کلا، کوه ساده، کوه برزین و کوه دخمه را نام برد.

همچنین چشمه‌های معروف روستا به چشمه‌های تل شنو، چشمه لاکلنگ، بابادامک، سرخونی، دره بیرون، رحمانی، لاموشک، بید قمر و چشمه مستوفی است..

این چشمه‌ها به اقتضای طبیعت منطقه و وجود آهک و کارست در زمین شناسی این روستا در هر گوشه و کنار منطقه جوشش پیدا کرده که بیشتر این چشمه‌ها در دامنه کوه برفخانه قرار دارند و باغات مصفا و مزارع زیبا و کانونهای روستایی را در طول مسیر سیراب می کنند و مناظر بدیع و بسیار شگفت انگیز طبیعی در هر قسمت این دامنه پدید آورده است که فصل زیبایی را با فصل زیبای دیگر پیوند زده است نه تنها هنرمند بلکه هر گردشگری را به خود جلب می کند.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری روستای طزرجان را دره‌های یخچالی  است .یخچال‌ها جذابیت فوق العاده ای به این منطقه بخشیده است.

.

از قنات های معروف و دیدنی این روستا می توان به قنات‌های روح الامین، چشمه زردشتی، جنگل باقلها، بید قنبر، تل شنو، گویله، گلشن، لاموشک، افضل آباد و قنات مزرعه فرهنگ اشاره کرد.

در این منطقه، قنات ها به صورت چشمه و سر باز می باشد و حدود قریب 61 قنات در این روستا وجود دارد.

درخت کهنسال و دیرزیست چنار که قدمت بیش از 1500 سال دارد، مسجد جامع طزرجان که سنگ بنای آن مربوط به 9000 سال پیش است، کوه دخمه، حمام جن‌ها، خانه شاهزاده، خانه موشیری، آسیاب آبی، باغ اوصاد، پاگدار، چاه الماس یخی، ساختمان قدیمی مشکینی، اعرابی ها، بشارت و ... درخت گردو، درختان سپیدار و تنومند باغ فرهنگ و ... را از دیگر آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی روستای طزرجان برشمرد.

با توجه به پتانسیل‌ها و شرایط بکر و طبیعی روستای طزرجان، این روستا به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری استان یزد مصوب گردید..

 

در نگاه بیشتر ببینید     ...

رای شما
میانگین (3 آرا)
The average rating is 4.333333333333333 stars out of 5.