رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

منجمین تاریخی یزد

Loading the player...

يكي از منجمان مشهور دوران سلطنت شاه عباس اول «995-1038 ه» جلال‌الدين محمد يزديست كه به ملا جلال منجم – معروف شده است.

ملا جلال در علوم فلكي و تنجيم در عهد خود استادي نامدرا بود و ميان اقران از همه پيش، بهمين سبب به دربار راه يافت و سالها در سفر و حضر در جنگ و صلح و بزم و رزم با شاه عباس همراه و هرگز از او جدا نميگرديد و شاه در هر كار مهم با ملاجلال مشورت ميكرد و بي‌صوابديد او تصميم قاطع نميگرفت.ملا جلا ل به سبب ذوق فراوان به ادب و تاريخ، بعد از آنكه در مسلك مقربان پادشاه در آمد، ثبت حوادث و اهم اخبار سالانه سلطنت شاه عباس را وجهه همت ساخت و سوانح ايام پادشاهي وي را به طور اختصار، به رشته تحرير درآورد كه به نام «تاريخ عباسي» مشهور شده و همين يادداشت هاست كه زواياي تاريك سلطنت اين پادشاه عيار را براي محققين، روشن ساخته است.

ملا جلال در نظم اشعار هم ذوقي وافر داشت و گاه به اقتضاي حال، بيت و شعري مي سرود. در تاريخ او، به اشعار شيرين و نغز برمي خوريم؛ و در نقل حوادث، ماده تاريخ هاي شيوا تري از شعراي معاصر خود آورده است؛

سیدرکن الدین محمدقاضی عارف ودانشمند قرن هشتم ق. مددرسه «رکنیّه »رابنا کرددرکتب تاریخ یزد، ازاین مدرسه وقسمت های محتلف آن مانند رصدخانه، دارالکتب و... یادشده است. سید رکن‌الدین یزدی در یزد در آرامگاهی با نام بقعه سید رکن‌الدین یزدی مدفون است.


 


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.