رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

موقوفه حاج علي اكبر ريسماني

 


باني خانه حاج علي اكبر ريسماني است . حدود 70 سال قبل تا كنون مراسم روضه خواني در ايام دهه اول محرم از طلوع آفتاب تا ساعت 10 صبح برگزار مي شود .

موقعيت: خيابان قيام ، محله لب خندق ، جنب هتل مه


واقف خانه آقاي ريسماني يكي از تجار يزد بوده و بعد از او توسط پسرش حاج ميرزا مهدي و اكنون توسط فرزندان حاج ميرزا مهدي مراسم روضه خواني برگزار مي شود .

اجاره يك باب ساختمان تجاري واقع در بازار مسگري جهت هزينه هاي مراسم و بقيه هزينه توسط فرزندان باني تأمين مي شود .

مساحت خانه بيش از هزار متر و در بافت قديم مي باشد .

وقف نامه و انجام امور آن توسط بانيان انجام مي گيرد و اداره اوقاف هيچگونه دخالتي ندارد.

حاج علي اكبر ريسماني قبلاً در محله فهادان منزلي داشتند و روضه خواني مي كردند و چون كوچك بود اين بنا را خريداري نموده و وقف نمودند .

اين منزل 1500 متر مربع در سه قسمت ، اندروني ، بيروني و پذيرايي است . و مراسم روضه خواني هر ساله انجام مي شده تا زمان 50 سال قبل كه مرحوم حاج علي اكبر فوت مي كند و بعد از آن توسط فرزندش حاج ميرزا مهدي انجام مي شده كه نامبرده نيز در سن جواني مرحوم مي شود و بعد از او بر عهده فرزندانش مي باشد و آنها تا كنون مراسم را برپا مي كنند .


شكل ظاهري خانه فرق كرده ، دو طرف حوض باغچه بوده كه آنها را پر كردند تا جاي بيشتري براي عزاداري باشد و بخش هايي كه رو به تخريب بوده توسط فرزندان بازسازي شده . اين منزل به سبك قديمي است و شامل تالار و اتاق هاي جانبي زمستانه و تابستانه و زير زمين هايي كه در تابستان از آنها استفاده مي شده و آشپزخانه و يا مطبخ كه جوابگوي عزاداران باشد .

مراسم روضه خواني در دهه اول محرم بعد از 8 صبح تا اذان ظهر ادامه پيدا مي كند . وسايل روضه خواني همه چيز از جمله منبر، پوش ، سماور ف استكان ها و ... همه براي اين خانه خريداري شده و وقف شده و به بهترين نحو از آنها نگهداري مي شود .

براي دسترسي به اين خانه در سابق كوچه هاي تنگي وجود داشته كه با همت فرزندان واقف و شهرداري يزد كوچه ها عريض شده تا هيأت ها و مردم راحت تر رفت و آمد كنند .

پذيرايي به سبك و سياق سابق از عزاداران با شير و چاي انجام مي شود و قديم عزاداران كه علاقه مند بودند قليان آماده مي شده كه اكنون در چند سال اخير منسوخ شده است .

اين خانه داراي تالار بزرگ و زير زمين است كه بسيار خنك است . از زير زمين هم اكنون به عنوان انبار استفاده مي شود و اخيراً چند خانه مجاور توسط فرزندان واقف خريداري شده تا در آينده اين مكان را توسعه دهند و پذيراي خيل عظيم عزاداران باشند .

انتظار مي رود سازمان ميراث فرهنگي همكاري بيشتري داشته باشد تا بتوانند اين خانه ها را حفظ كرده و در خدمت نسل آينده نيز باشد .

اين خانه داراي يك تالار فرعي و شش اتاق مي باشد و يك آشپزخانه بزرگ كه بازسازي شده و يك زغال دان كه در قديم براي سماورها استفاده مي شده است .

در زمان قديم از چادر بزرگي كه با تيرك هاي چوبي كه در وسط خانه نصب مي شده پوش مي زدند و اكنون با لوله هاي فلزي اين كار انجام مي شود .

اكثر خانه هاي حسيني دو درب درد ، يكي درب ورودي و ديگري درب خروجي . هم اکنون اين درب ها ، يكي مخصوص آقايان و ديگري كه از مسير ديگري است مختص خانم ها مي باشد.

درب ورودي آقايان اين خانه در كوچه مشرف به لب خندق است و درب ديگر ويژه خانم ها در كوچه ديگر .

بخشي از فضاي ساختمان مخصوص زمستان است و زماني كه هوا سرد باشد ، مراسم در اين بخش از حياط كه كوچك و تالار مانند است برگزار مي شود .

در اين خانه 60 سال است كه روضه خواني برگزار مي شود و بانيان حدود 80 سال است كه روضه خواني برپا مي كنند و قبلاً در محله فهادان بوده اند.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 3.0 stars out of 5.